62 tegenwoordige korrel niet te voldoen aan de eischen van het hedendaagsch gevecht, omdat zij niet gemakkelijk in do vizierkeep te vinden ia en, vooral bij langdurig vuur, het oog te veel vermoeit en te veel van het geduld vergt. Uit een technisch oogpunt stelt hij de volgende eischen aan de vizierkorrel „zoo min mogelijk vatbaar voor beschadiging"; „belichtingsinvloeden tot een uiterst minimum terugbrengen"; „het richten met gestreken korrel zoo gemakkelijk mogelijk maken". Majoor Von Parst nu acht het verkeerd terwille van de gebreken van den korrel als bron van fouten in het nemen van een juiste richting, af te zien van het volledig benutten van de juistheid van het wapen, zoo als kan voorkomen in gevallen, dat de vurende afdeeling zelf niet be schoten wordt. Na er verder op gewezen te hebben, dat er nog te veel waarde wordt gehecht aan het „Strichschieszen", dat nog te veel gebruik gemaakt wordt van meer hooge dan breede schijven, terwijl de werkelijke gevechtsdo-len bijna altijd breed en laag zijn, dat de geheele schietoplei- ding er in de eerste plaats op berekend moet zijn liggende tirailleurliniën met succes te beschieten, betoogt hij verder, dat ook de richtmethode aan de eischen van het hedendaagsch gevecht moet voldoen. Daarom moet de spitse korrel vervangen worden door een breede korrel. Wel is waar moet de korrel ook het richten op enkele smalle doelen, zooals die bij patrouille- en postengevecbb-n voorkomen, mogelijk maken, maar de bestrijding van breede, lage doelen is de hoofdzaak. Een korrel, die aan de bovenomschreven eischen voldoet, is geconstrueerd door den Hongaarschen ritmeester van de Konvedhuzaren Kokotovic 'j. Instede van over een korrelspits, wordt gericht over een korrelrand, iets kleiner dan de breedte van de vizierkeep, zoodat aan weerszijden twee kleine driehoekjes juist zichtbaar moeten zijn. Deze maken het richten op smalie doelen mogelijk. Het richten met de korrel K. moet opvallend gemakkelijk zijn, doordat de moei lijkheid van drievoudige accomodatie van het oog (vizier, korrel, doel) belangrijk verminderd wordt. Deze eenvoudige richtmethode verhoogt de kans op werkelijk richten in moeilijke gevechtsomstandigheden. Door zuiverder hoogterichting worden de trefferbundels korter en daardoor de waarneming daarvan vergemakkelijkt. De schrijver vermeent, dat met deze korrel de veldartillerie ook vlugger kan inschieten door nauw keuriger gestreken korrel en sneller richten. Het gevaar van de tegen woordige korrel, dat men onder 't schieten meer en meer geneigd raakt grof korrel te gebruiken is vrijwel weggenomen en daarmede een der redenen voor te hoog schieten. Overige voordeelen van de korrel K. zijn minder gevaar voor beschadi ging, groote eenvoud van constructie, goedkoop en weinig bezwaren aan de invoering verbonden, het niet vereischen eeDer bijzondere opleiding. Daar als voornaamste bezwaar tegen den korrel K. wordt aangevoerd het zich niet eigenen voor 't puntenschieten, wijdt de schrijver daaraan een afzonderlijk hoofdstuk, wijst er op, dat 't puntenschieten middel is, maar geen doel en wil desnoods als concessie aan hen, die vreezen voor 1) Beschreven in het „Kriegstechnist'h Zeitschrift" 1903 onder „Gevechtsvisiere" (bl. 324 e. t.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 80