70 De oplossing uan het uniforniDraagstuk in Zireden. voeren van bevelen, bijbrengen aan hen, die het missen of onvoldoende beseffen. De een wil het door drill", de ander door „erziehung" (om mij van die veelgebruikte woorden te bedienen). "Wie het bij het rechte eind heeft, wordt niet besproken in dit opstel. Maar de nieuwe school, die het laatste wil en het eerste zelfs voor manschappen èn aanvoerders verkeerd acht, verlangt daarom nog niet naar gemakzucht voor den soldaat, heeft een afkeer van populariteit/a^ers, eigenzinnigheid, plicht verzuim, doch vraagt ook zelfstandigheid, initiatief, stiptheid, orde, onder worpenheid, gehoorzaamheid, een op den achtergrond dringen van het eigen ik, als dat geëischt wordt (1125). Zoo min als voor den soldaat vraagt zij gemakzucht voor den officier, integendeel maakt zij zijn werk kring wat betreft gezagsuitoefening moeilijker, zooals en omdat de mo derne wapens zijn werkkring, wat betreft aanvoering, moeilijker maken. Zij neemt geen genoegen met gebrek aan kenni3 van reglementen, waar onder de I. W. Dienst de voornaamste plaats inneemt. Dat in het buitenland gesloten oefeningen bestaan, is geen bewijs voor hun onmisbaarheid. Mogen wij nooit de eersten zijn? Tegenstanders van gesloten exercities zouden op het Japansche leger wijzen. Zij hebben dan blijkbaar geoordeeld zonder dat leger te kennen, wat niet verstandig is. Doch ik vestig er de aandacht op, dat overste Graafland, dien S-r. blz. 1121 noemt, en vele anderen reeds lang voor den E.-Jap. oorlog hun ideeën verkondigden. Het opstel van S-r. doet ons schrijvers inzichten kennen. Het spijt mij, dat de legers er weinig aan zullen hebben, daar ze niet vergezeld gaan van motieven. Op blz. 1118 spreekt S-r. van: „zuivere leer" maar (dominé had ik haast gezegd): „Wie zegt dat Uw leer zuiver is en die van een ander niet. Als ik nu eens vond, dat het Oude testament voor aanhangers van het nieuwe gemist kon worden? Of Ma vors haspelt (de alinea op blz. 1118 over 't verwisselen van oorzaak en gevolg begrijp ik niet) kan de lezer van het I. M. T. uit het telefoongesprek niet beoordeelen, maar het zou alleen bewijzen dat Mavors een haspelaar is, niet dat de nieuwe school haspelt. Kan S r. geen nieuw licht ontsteken omtrent „Drill oder Erziehung" dan moet ik bij mijn oude opvattingen blijven. De bloote mededeeling van schrijvers inzicht kan mij (en ik denk niemand) bekeeren. Doch ik hoop, dat S-r. (en anderen) de overtuiging zullen kunnen krijgen, dat de nieuwe school „het juistschieten niet verwaarloozen wil". Daexg Malolo. Het eerste leger dat het belangrijke uniform vraagstuk praktisch opge lost heeft, is het Zweedsche. Het werkje „Die Schwedische Armee in ihrer gegenwilrtigen Uniformierung" naar officieele bronnen bewerkt en voorzien van 12 platen in kleurendruk, geeft een overzicht van de nieuwe en oude uniform. Onderstaande gegevens zijn uit dat werkje geput. Nieuwe uniform model 1906. In 1906 werd voor alle wapensoorten eenzelfde eenheidsuniform ingevoerd, bestaande uit grijze vilthoed met blauwe voering en aan drie zijden opgeslagen. Aan de linkerzijde zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 88