71 Gas »bij de Kan". aangebracht drie gele kronen van het zweedsche wapen en daar onder het compagnies- (escadrons- batterij-) nummer. Yoor groote tenue op den hoed een blauwgele pluim. De blousevormige wapenrok is grijs met blauwen kraag en blauwe op slagen op de mouwen, aan de voorzijde vier zakken en een rij van zes bronzen knoopen. Het eenige onderscheidingsteeken voor de verschillende troependeelen zijn voor de officieren de knoopen, die in vorm en teekening ver schillen. De broek is eveneens grijs met blauwe biezenvoor infanterie lang, voor cavalerie en andere bereden troepen van den snit van de wijde Engelsche rijbroek. De mantel is eveneens grijs met blauwe opslagen op de mouwen en heeft aan de voorzijde twee rijen van vijf bronzen knoopen. De pelsdie gedragen wordt door officieren en bereden troepen is van helgroen-grijs zeildoek. Hij is met witte schapevacht gevoerd, waarvan de kraag eveneens is. De pelsmuts is ook van witte of helgrijze schapevacht. De officieren dragen dezelfde uniform als de manschappen, alleen is de hoed voorzien van een smal gouden koord en wordt in stede van het compagniesnummer een gele cocarde op den blauwen rand van den hoed gedragen. De wapenrok heeft voor officieren een blauwe bies en aan den kraag een matgouden boordsel. De onderscheidingsteekenen voor officieren en onderofficieren bestaan uit verschillende opslagen op de mouwen. Bij parades dragen de officieren blauwgele sjerpen van zijde of goud. De officiersknoopen en onderscheidingsteekenen zijn allen van mat-goud. Schw. mil. BI. 1908. Voor buitenposten en werken. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen de eerste twaalf maanden, be woners van eenzame, afgelegen landhuizen bij hunnen kruidenier het gas zullen koopen om hunne woningen te verlichten, even goed als ze nu daarvoor petroleum of gazoline zullen laten komen. Een nieuw verlich tingsmiddel, naar den uitvinder Herman Blau, blaugas genoemd, heeft zulks mogelijk gemaakt. Het wordt verkocht in handige, kleine cilinders, even veilig en gemak kelijk als eene zelfde hoeveelheid melk. "We behoeven onze verbeelding volstrekt geen geweld aan te doen, wanneer we in de naaste toekomst de huismoeders der voorsteden en landelijke woningen haar kruidenier eene bestelling hooren telefoneeren van zooveel dozijn eieren, zooveel pond meel, aardappelen en een vijfponds cylinder blaugas. Het gas is reeds met succes gefabriceerd en goedkoop in den handel gebracht, het kan door ieder met een weinig gezond verstand zeer gemakkelijk behan deld worden en geeft een licht, waarop de meest veeleischende personen niets kunnen afdingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 89