5et tekort aan officieren nan gezondheid. - 100 hand, het verleenen er van naar goedvinden uittebreiden of te beperken. Overigens zal iedereen het er mee eens zijn, dat de staat er slechts voordeel bij kan hebben, wanneer verlofgangers zich ook buiten Nederl- Indië begeven. Nu komt het herhaaldelijk voor dat officieren, die lang te velde zijn geweest, een of meerdere maanden verlof krijgen en hun tijd verdoen te Batavia of te Soekaboemi. Ongetwijfeld verfrisschender voor lichaam en geest is een bootreisje langs Azië's Oostkust of desnoods, indien de bruin het trekken kan, een overwippertje naar Europa. Het ver lof is verleend en het land heeft er geen cent schade bij, waar het verlof door gebracht wordt; doch het heeft belang bij frissche en opgewekte dienaren. Bij de burgerlijke ambtenaren heeft men dat begrepenhet is te hopen dat men de conservatieve ideeën zal weten te overwinnen en voor offi cieren denzelfden weg zal inslaan. Over het onbillijke, gelegen in het feit alleen, aan officieren te onthouden hetgeen aan alle overige europeesche staatsdienaren is toegestaan, weiden wij niet uit. Wij gelooven niet uit de school te klappen, wanneer wij mededeelen, dat er bij de Ie afdeeling van het Departement van Oorlog „gewerkt" wordt aan een voorstel, waardoor aan boven uitgedrukte wenschen zal zijn tegemoet gekomen. Het tekort aan militaire geneesheeren neemt met den dag toeonlangs bedroeg dit tekort 36 doctoren, hetgeen voor de militaire artsen, die tien en meer jaren onder de tropen hebben doorgebracht, het onaangename gevolg heeft dat hun geen buitenlandsch verlof wegens langdurigen dienst kan worden toegestaan. Men onderschatte dit gemis aan 'rust en de gelegenheid om in Europa de weten schappelijke kennis weêr wat optefrisschen niet gering, want, juist tenge volge van dit tekort zijn de officieren van gezondheid de laatste jaren per centsgewijze nog meer te velde dan die van de infanterie. De Java Bode van 5 Januari j.l. schrijft hierover o. m. Wel leven we niet meer in de tijden dat de echtgenoote van een kolonel, chef over den geneeskundigen dienst, openlijk handel dreef in de goede plaatsen en van de verkregen pots de vins partijtjes tjeki organiseerde in de bijgebouwen ook zal men tegenwoordig geen twee dirigeerende officie ren van gezondheid, waarvan een zeer verdienstelijke, tegelijk den hals laten breken over een geschil over een (e) Bijlagemaar toch heeft men nog lang niet den juisten weg gevonden om het korps militaire artsen, zonder het welk een leger nooit slagvaardig kan zijn, voltallig te maken en te houden. De maatregel om het aantal hoofdofficieren uittebreiden, de formatie ver toont er tegenwoordig een weelde van niet minder dan 22, heeftzooals trouwens voorspeld is tengevolge gehad dat de promotie nog erger vast is geloopen dan voorheen en dat er menschen »in" blijven, die liever be dankt hadden moeten worden. Dientengevolge heeft in de laatste twee jaren een verloop plaats gehad van niet minder dan 42 officieren van gezondheid le klasse, onder wie erkend bekwame chirurgen en kenners van inwendige ziekten. Voor een deel ook was dit hieraan toeteschrijven dat aan doctoren van dien rang, die daarin reeds een viertal jaren hadden gediend, men niet de geschiktheid wilde toekennen voor den hoogeren rang bijaldien zij met verlof gingen. Wil de regeering ernstig den weg tot verbetering op, dan zal die verbe tering van onder op moeten worden aangebracht door de aanvangstrakte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 118