108 menage Knoeierijen! We zullen daarom de vraag eens aan alle lezers stellen en hen, die zulk een stof als Nicodemus bedoelt in het Tijdschrift wenschen behandeld te zien, verzoeken dit op de een of andere wijze der redactie te doen blijken. Naar het aantal en den aard der ingekomen antwoorden kan de redactie beoordeelen of bij het officierskorps werkelijk behoefte wordt gevoeld aan de behandeling van tactische vraagstukken en dan verdere stappen doen. Intusschen verzuimen de collega's toch niet, om uit hunne ruime ervaring buiten, iets medetedeelen. Het behoeven niet zulke uitgewerkte dikke stukken te zijn. Een goed gelukte of een mislukte omsingeling, een ge deelte van een speurtocht, een oplichting e. d. 2 a 3 blad zijden, zij worden dankbaar genoten, vooral door de jongeren. Vraag. Sedert invoering van de vijfde alinea van art. 11 van het Reglement op den Inwendigen Dienst der Infanterie werden door mijne collega's en mij bij verschillende compagnieën (vooral bij niet-Europeesche) her haaldelijk vrij aanzienlijke tekorten in de vivres-magazijnen geconsta teerd, niettegenstaande de Luitenant van de week nauwgezet zijn plicht vervulde en er géén of uiterst weinig overwicht werd gegeven. Doordat de sleutels bij drie personen berusten, aarzelden sommige com pagniescommandanten iemand of alle drie verantwoordelijk te stellen. Mij is een geval bekend, dat de sleutel van den kok aan den luitenant van de week in bewaring werd gegeven. Nog een stap verder en men krijgt een luitenant-planton of luitenant-menagemeester. Daarom verzoek ik U de volgende vragen te willen beantwoorden a). Wie is (zijn) verantwoordelijk voor tekorten in het vivres- magazijn, indien de luitenant van de week zijn plicht vervult, indien géén braak te constateeren valt, terwijl de weegwerktuigen alleszins betrouwbaar zijn b). Zou het niet beter zijn het vivres-magazijn van meerdere sleutels te voorzien, maar die sleutels in handen van één persoon te stellen? M. Antwoord. ad aliet schijnt daar bij U een merkwaardig magazijn te zijn. Indien wordt opgevolgd hetgeen is aanbevolen in de indertijd uitgegeven Wenken om knoeierijen tegen te gaan" (Geheim) punt 6, 8, 9, 10, 11, 13, 16 en 17, zijn tekorten onmogelijk! Tenzij de drie sleutelbewaar ders samen knoeien. En daarom zouden wij bij het ontdekken van te korten alle drie aansprakelijk stellen en bij herhaling daar een schild wacht plaatsen (om het uur af te lossen evenals een corridorwacht). Door scherpe controle en zware straffen op slapen, mindere waakzaamheid, enz. zult ge zien, dat de schuldige wel spoedig ontdekt wordt. Weten echter sommigen onzer lezers eene betere oplossing, dan hou den wij ons voor de toezending aanbevolen. ad b). Waarom? Eén persoon voor één magazijn met méérdere sleu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 126