Een 5einuoorscfiriff Door fief Dederlandsch Dndische Leger, Hoewel de optische telegraphie nimmer in staat zal zijn de electrische telegraaf of telephoon van hunne plaats, die zij thans onder de gemeenschapsmiddelen te velde innemen, te verdringen, zoo is men toch thans algemeen tot de erkentenis gekomen, dat een goed georganiseerd seinwezen voor een leger onontbeerlijk is om de telegraaf en telephoon aan te vullen, zoo noodig zelfs tijdelijk te vervangen. Doch tevens zijn de optische gemeenschapsmiddelen onmisbaar gebleken op het gevechtsveld in engeren zin. De tijd dat adju danten en ordonnansen over het 'slagveld galoppeerden om tot in de vuurlinie hunne bevelen en berichten over te brengen, is reeds lang voorbij. Tegenwoordig is deze taak overgenomen door onberedenen, die zich te voet, sluipenderwijs, van de eene dekking naar de andere, naar hunne bestemming voortbewegen of wel door seiners die met vlaggen of overeenkomstige sein- middelen gewapend, de gemeenschap tusschen bevelhebber en strijdende of manoeuvreerende troepen in stand houden. Er zal een kenmerkend onderscheid moeten zijn tusschen optische telegraphie zooals die op het eigenlijke gevechtsveld wordt toegepast en die welke men meer rechtstreeks als aanvul ling van het telegraaf- of telephoonnet kan beschouwen. Wellicht zou men ook kunnen spreken van optische telegraphie voor tactische en voor strategische doeleinden. Terwijl bij de laatste de eisch van bruikbaarheid op groote afstanden op den voorgrond staat, wordt de eerste beheerscht door geheel andere eischen. In dit opstel zullen wij trachten deze eischen te formuleeren en een stelsel te ontwerpen, dat zooveel mogelijk aan die eischen beantwoordt. I. M. T. 1909. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 133