flchferuitstelling Dan Officieren, In alle landen worden officieren slecht betaald, ook in Ned. Indië. Dit is een omstandigheid, die in het algemeen zal blijven bestaan daar het groote getal der officieren belet zonder zware offers hun inkomens belangrijk te verbeteren. In alle landen ook in Nederland genieten echter de officieren bijzondere voorrechten om het uiterlijk aanzien van hun stand te ver- hoogen hetgeen voor velen een vergoeding is voor mindere betaling; alle gouvernementen leggen er zich op toe den offi ciersstand in de oogen van de natie te verheffen, te doen blijken, dat die stand hoewel slecht betaald toch hoog gewaardeerd wordt. In alle landen. behalve in Ned. Indië, hoewel weinig officierskorpsen voortdurend zooveel diensten bewijzen als juist het Ned. Indische. In Ned. Indië schijnt men het er op toe te leggen, den officieren, tenminste den subalternen officieren te toonen dat men hen minder waardeert, dan burgerlijke ambte naren van dezelfde ontwikkeling en denzelfden diensttijd 1). In allerlei kleinigheden is dit merkbaar. In Holland reizen officieren in dienst in de le klasse der spoorwegen, en om hen in de gelegenheid te stellen buiten dienst in dezelfde klasse te reizen, ondanks hun geringe bezol diging, betalen ze in uniform reizende half geld; daar eischt men dus dat de officieren in de hoogste klasse reizen om hun stand op te houden. In Indië is 't juist andersom. Burgerambtenaren reizen hier in de le of in de 2e klasse al naar hun tractement; de grens is f 500 'smaands. Yoor officieren wordt een andere maatstaf aangelegd; ;hoofdoff. reizen in de 1ste, subalterne off. in de 2e klasse, zelfs al bedraagt hun werkelijk maandelijksch inkomen meer dan f 600. En dit is niet een zuinigheidsmaatregel want 1) Zoo heeten zij, die civiel gezaghebber worden „maatschappelijke schipbreukelingen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 159