Afstanden schatten. UITGAVEN ONTVANGSTEN. Rijtuig naar het station f 1.00 spoorkaartje voor mijn lijfjongen 1.80 n paardejongen 1.80 vervoer bagage naar de dessa 0.50 verblijfkosten aan het dorpshoofd 12.50 toelage bedienden 0.25 per dag) n 3.00 vervoer bagage naar het station 0.50 spoorkaartje voor mijn lijfjongen 1.80 paardejongen 1.80 vervoer bagage naar mijn huis 0.50 6 dagen a ƒ2,50 =f 15.00 Totaal 25,20 Totaal f 15.00 Mijn vrouw heeft zich nog al nijdig gemaakt over de weinige scheutig heid van het gouvernement, dat zijn dienaren voor bijzondere dienst verrichtingen buitengewone uitgaven oplegt. Als goed dienaar van het gouvernement heb ik dit willen verdedigen en betoogd, dat ik in het garnizoen gebleven, toch had moeten eten en met mijn goeden eetlust mij gerust voor 2 per dag meende te mogen aanslaan. Mijn vrouw heeft dit ten stelligste ontkend en daar ik mij steeds buiten het gebied der huishouding heb gehouden, heb ik geen bewijzen kunnen aanvoeren om haar meening te ontzenuwen. Wie kan mij hierin helpen S. Alleen de vader van de gedachte, dat f 2.50 voldoende was. Of hij genegen zal bevonden worden, dit voor te rekenen, betwijfelen we De oplossing die voor de hand ligt is nu deze: vast te stellen wat in bijv. 3 jaren gemiddeld is uitgegeven voor meerdaagsehe oefeningen, dit per jaar op te brengen, elk korps of brigade het evenredig aandeel te ge ven en door het aantal oefeningen wat te beperken, te komen tot een ruimer bedrag voor elke oefening. Wil de ontwerper zeer nauwgezet te werk gaan, dan verdeelt hij de bedragen volgens de gewestelijke marktprijzen. Intusschen heeft deze huiselijke twist de waarde, dat het volle licht schijnt op financieele offers, die van het toch al zoo benepen tractementje gevergd worden. Zie ver der „Fourage-indemniteit" onder de mededeelingen. In den oorlog gebeurt 't vaak dat 't noodig is te weten, Hoever de vijand eigenlijk van je af is gezeten Zoodra je dat precies weet, nou, dan schiet je maar En in een minimum van tijd ben je clan klaar. Laten we dus ereis zien, hoe die wetenschap wordt verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 175