Belgie. 164 Korpsgeest. Hieromtrent zegt Kolonel Keucker o. a. in zijn beschouwingen over de militaire opvoeding der jonge officieren. Er zijn veel middelen om den korpsgeest te ontwikkelen. Langdurig aanblijven der chefs in hun commando; weinig wisseling van kader; districtsgewijze recruteeren waardoor de eenzelfde taal spre kende soldaten, die dezelfde gewoonten hebben, bijeen blijven; langer verblijf en vooral het bijeenbrengen van alle deelen van een korps in één garnizoen; het eerbiedigen van de oude tradities van het regi ment, zijn allemaal zaken die het onderhouden van den korpsgeest bi zonder begunstigen. Ook de casino's en de officiersmess die men tegenwoordig bij bijna alle regimenten aantreft, dragen er toe bij om den korpsgeest te ver sterken en de kameraadschap aan te wakkeren. In de mess, Mijne Heeren, waar dagelijks de officieren bijeenkomen, zult gij u aan uw chefs moeten doen kennen, daar zult ge uw nieuwe kameraden leeren waardeeren, U door hen doen waardeeren en goede en prettige vriendschapsbanden aan- knoopen. Sta mij, in verband hiermede, toe mijn leedwezen kenbaar te maken over het feit dat zooveel jonge officieren trouwe n, onmiddellijk na hunne bevordering tot sous-luitenant, zelfs voor zij tijd hadden die goede vriendschapsbanden te sluiten, waarvan ik zooeven sprak, en in aanra king te komen met hunne kameraden van het regiment, een aanraking die niet voldoende verkregen wordt in de kazerne op of het exercitieterrein, maar wel en vooral in de intieme bijeenkomsten in de mess. Korpsgeest, kameraadschap en militaire geest winnen geenszins bij deze te vroege huwelijken en het is een feit dat in sommige kringen een merkbaar streven bestaat om de officieren gelijk te stellen met gewone ambtenaren, terwijl wij moeten erkennen dat de officieren alles doen om deze zienswijze te rechtvaardigen, „jU officier, qui se marie tres jeune, en arrive fatalement a substituer a „sa personalité propre, qui doit rester modeste et suberdonnée, celle de sa „femmelaquelle ne saurait être saumise aux mêmes nécessités hierarchiques" Heeft hij door het huwelijk fortuin en schitterende relaties gekregen, dan zal hem tegen zijn zin van de zijde van zijn kameraden en zelfs van zijn meerderen een onderscheiding te beurt vallen, die hem geenszins toekomt en hem niet moest worden bewezenzal hij er aan blootgesteld zijn zijn militaire persoonlijkheid en zijn maatschappelijke positie te ver warren en op de laatste te steunen om aan de eerste een aanzien te geven, dat zij niet mag hebben. Huwt de officier daarentegen een meisje zonder geld, dan staat hij door het steeds duurder wordende leven er aan bloot het weinige, wat hij wellicht bezit, te verteren en zijn militaire hoedanigheden te zien ver zwakken door allerlei materieele zorgen. Buiten de reeds vermelde oorzaken, spruit de korpsgeest ook voort uit sommige kleinigheden, die op het eerste gezicht nietig en zonder belang lijken. Een bizondere tenue, een bizonder wapen, de beerenmuts der grenadiers, de hoed der karabiniers, een pluim, een boordsel, een galon of welk

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 182