165 Onberispelijke lenue. ander bizonder teeken ook zal inderdaad den korpsgeest verboogen of onderhouden en men kan zich niet voorstellen hoe onaangenaam een soldaat het vindt wanneer men hem dwingt afstand te doen van een traditie, van een biesje of een versiering die hem van andere troepen onderscheidt. De uniform draagt er veel toe bij om den korpsgeest op te wekken. De soldaat die een elegante tenue draagt heeft meer eerbied voor zich zelf, is zindelijk en zorgzaam op zijn zaken en evenals hij moddervlekken vermijdt, tracht hij de uniform, die hem dierbaar is, te vrijwaren voor zedelijke smetten. Ontwikkel bij den soldaat smaak voor de tenue en ge maakt hem trots op zijn uniform, wat de beste grondslag is voor al die gevoelens die te zamen den militairen geest, den korpsgeest en de gehechtheid aan het vaandel vormen. In het leger maken de kleeren den man en ik twijfel er niet aan of onder overigens gelijke omstandigheden zal een goed gekleed korps beter strijden dan een dat slecht gekleed is. Met mij zult gij aldus tot de overtuiging komen dat het om moreele redenen verkeerd is om in vredestijd aan onze troepen sombere unifor men zonder eenige versiering te geven, onder het voorwendsel dat zulks noodzakelijk is om reden van tactischen aard op het gevechtsveld. De man van de wereld onderscheidt zich door een onberispelijk uiterlijk voorkomen. Ieder kent het fransche spreekwoord: „De kleeren maken den man niet", d. w. z. dat men personen niet naar hun uiterlijk voorkomen moet beoordeelen. Dit spreekwoord is echter m. i. onjuist. De kleeren maken den man, zegt de Duitscheren dit is nergens zoo onbetwistbaar waar als in het leger. Hij, die niet de minste zorg voor zijn uiterlijk voorkomen heeft, is enkele uitzonderingen daargelaten, in deu regel een treurig soldaat. Een officier, daarentegen, die, niettegenstaande zijn geringe inkomsten, altijd zorgvuldig gekleed is en die om dit mogelijk te maken, zich enkele genietingen in het private leven ontzegt, bezit een onbetwistbare karaktervastheid, waaruit men zonder twijfel mag afleiden dat hij de overige verplichtingen van zijn beroep niet minder nauwgezet vervult. Ziehier, wat hierover de schrijver van „Conseils aux jeunes officiers sortant de Saint-Cyr" zegt Uwe chefs zullen hun eerste oordeel omtrent u gronden op uw uiterlijk voorkomen en zal in de allereerste plaats uw tenue hun aandacht hebben en deze aandacht zal er gedurende uw geheele carrière niet minder om worden, denk daar wel aan. Ge kunt niet te veel doordrongen zijn van de belangrijkheid van de tenuedoor haar openbaart gij u aan de oogen van een opmerkzaam chef; door haar verhoogt ge den eerbied en de onderscheiding van uwe ondergeschikten; door haar, zult gij bijdragen tot den goeden naam van het officierskorps. Uit dit oogpunt beschouwd, behoort de tenue van den officier ten allen tijde onberispeljjk te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 183