183 Bestrijding nan Drankmisbruik. Roode-Kruis honden. Het hoofdbestuur der nationale-christen-geheel-onthouders-vereeniging te Apeldoorn heeft circulaires verspreid, waarin verzocht wordt ten be hoeve van de bestrijding van het drankmisbruik onder de inlanders een aantal vragen te beantwoorden en daarbij aftegaanop hetgeen men uit eigen omgeving weet. Het doel is, dat de op die wijze verkregen gegevens aan de Nederlandsche regeering worden voorgelegd en zullen leiden tot maatregelen van overheidswege. De vragen luiden als volgt: 1. Wat is u bekend omtrent het gebruik van niet-inheemsche alcohol houdende dranken onder inlanders?1) lb. Welke is de invloed van het gebruik van inheemsche op dat van niet inheemsche alcohol-houdende dranken? 2. Wat is u bekend omtrent de gevolgen van dit gebruik? 3. Hoe verschaft zich de inlander deze dranken? 4. Tot welken prijs kan hij zich deze dranken aanschaffen? Welke middelen acht gij 't meest geschikt tot bestrijding der drinkgewoonten 6. Is u iets bekend omtrent de toepassing van bestrijdingsmiddelen? 7. Wat bemerkt gij van den invloed van het alcoholgebruik door Europeanen op dat door de inlanders? 8. Wordt geheelonthouding in den een of anderen vorm in uwe omgeving toegepast 9. Is er verband tusschen opiumgebruik en alcoholgebruik 10. Kunt gij eenige juiste, statistische gegevens mededeelen, betrekking hebbende op het alcoholgebruik en zijne gevolgen? 11. Welke omstandigheden kunt gij aanwijzen, die het gebruik van alcoholhoudende dranken door de bevolking in de hand werken? 12. Is u overigens nog iets vermeldenswaardigs bekend betreffende het alcoholvraagstuk in uwe omgeving of in het land waar gij gevestigd zijt? Belangstellenden, die antwoorden willen inzenden, weten het adres. In een toekomst-oorlog zal, mede met het oog op de groote vorderingen welke men in de laatste jaren maakte in het uitdenken en vervaardigen van verschillende vernietigingswerktuigen, het aantal slachtoffers grooter worden dan voorheen. Gelukkig houdt de humaniteit zooveel mogelijk gelijken tred daar mede en wordt geen tijd en geld gespaard om te trachten het lijden op de slagvelden zooveel mogelijk te verzachten. Toch blijft het een open vraag of met de voorhanden hulpmiddelen de slagvelden voldoende zullen kunnen worden afgezocht, te meer daar dit in den regel des avonds en des nachts zal moeten plaats hebben. Menig gewond kameraad zal ten spijt van de ijverigste nasporingen op het slagveld achterblijven om zonder hulp en troost jammerlijk om te komen. 1). la Kunt gij in 't kort meedeelen hoe het ataat met het gebruik van inheemsche bedwelmende dranken?

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 201