5ei dlarine-Ropport en Duiienplaierij. 184 Een middel zal dus gezocht moeten worden, om dat ellendig lijden zooveel mogelijk te voorkomen. Dat middel is de Roode-Kruis hond. Door de bijzondere eigenschappen van den hond, zijn scherp gehoor, fijn ontwikkelde reukorganen, snelheid, speurzin, trouw en leerzaamheid is de hond voor het opzoeken van gewonden uitstekend te gebruiken. Hij moet daar echter voor worden afgericht. De meeste landen van Europa hebben dit middel reeds ter hand ge nomen. Rusland, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Zweden hebben reeds Roode-Kruis honden, die bij gehouden proeven uitstekend hebben voldaan. Rusland gebruikte die honden met goeden uitslag in den oorlog te gen Japan. {Vaderland). Op grond hiervan willen eenige heeren in Nederland eene vereeniging stichten om een aantal honden tot dat doel af te richten. Vaderland We zien in Europa de oorlogshond op verschillend gebied optreden. De africhting in Indië stuit op het groote bezwaar, dat het personeel daarvoor zoo veranderlijk is, en zoo weinig onderlegd, dat zelfs de meest eenvou dige proeven alle toewijding eischen om niet te mislukken. In de N. Soerb. Crt. van 5 Febr. 1.1. komt een hoofdartikel voor van Rekso, waaruit we eenige hoofdgedachten zullen nemen, omtrent het belangrijke vraagstuk onzer Marine. „De minister van marine, de heer Wentholt, heeft, naar hij bij het be- grootinasdebat en in zijn Memorie van Toelichting heeft verklaard, nog geen tijd gehad, gezette studie te maken van het den 22en Mei jl. inge diende rapport der staatscommissie betreffende de indische zeemacht. Schrijver vreest, dat ZExc. daartoe in den eersten tijd al evenmin gelegenheid zal kunnen vinden." „Het eerste en voornaamste resultaat van het hier ter sprake zijnde belang rijke commissie-rapport is ongetwijfeld dat„de behartiging van de belangen van het deel der zeemacht in Ned. Indië, dat een taak heeft te ver vullen bij de verdediging der kolonie tegen buitenlandsch geweld, moet komen in één hand." Waarom dit zoo moet zijn, wordt uitvoerig en overtuigend aangetoond, maar is overbekend en reeds vele malen in dagbladen en tijdschriften besproken en afgekeurd als te zijn niet alleen noodeloos kostbaar, maar ook ten hoogste schadelijk zoowel voor de defensie-belangen van het moederland als van die der koloniën. Nieuw is echter het voorstel der commissie, om de nederlandsch- indische marine bij het departement van koloniën onder te brengen en klemmend haar betoog, waar zij de voor- en nadeelen van een zoodanige regeling in beschouwing neemt. Het voordeel van alle marinezaken in één hand, ten opzichte van de te nemen maatregelen in het belang van personeel en materieel, in

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 202