195 De compagnies-commandanten dragen geenerlei verantwoor delijkheid voor de niet-model kisten enz. en hun inhoud. Die verantwoordelijkheid blijft onder alle omstandigheden berusten bij den eigenaar. De niet model kisten worden slechts in de rustkamers of magazijnen opgenomen, indien de ruimte zulks toelaat, de in houd wordt niet opgenomen, eventueele reclames worden niet in behandeling genomen. Bij verplaatsing van den eigenaar komen èn risico èn alle vervoerkosten geheel voor rekening van den eigenaar. Op het vorenstaande kan eene uitzondering worden gemaakt in de navolgende gevallen: a. Indien eene compagnie in haar geheel op expeditie vertrekt. De particuliere kisten enz. worden dan mede in bewaring genomen. (Gebeurt reeds. Red). b. Indien de achtergebleven goederen van eene op expeditie vertrokken compagnie moeten worden opgezonden. De kosten van opzending van de particuliere kisten, enz. komen dan ten laste van den lande. (id. Red). c. Indien een militair zoo ernstig verwond of ziek is, dat hij niet in staat kan worden geacht, zelf voor het transport van zijn particuliere kisten, enz te zorgen, in welk geval zijne meerderen de zorg daarvoor overnemen; de kosten blijven in dat geval ten laste van den eigenaar. De vrees, dat door deze bepalingen het bezit van particuliere kisten, enz. sterk zal toenemen, komt mij niet gerechtvaardigd voor, omdat de man de kosten van vervoer moet dragen en feitelijk de voorgestelde toestand reeds ten deele bestaat. Het zou in het financieel belang van den minderen militair overweging verdienen, met de spoor- en tramwegmaatschappijen en de pakketvaartmaatschappij eene overeenkomst te treffen, dat bedoelde particuliere goederen tegen een verlaagd tarief mogen worden vervoerd, eene reductie die als we ons niet vergissen, militaire reizigers in Nederland nog steeds genieten. S. I. M. T. 1909. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 213