Draadlooze Telegrafie len dienste nan hei Spooriregnerkeer, (Met Plaat). In mijn voorgaand opstel in afl. 12 van jg. 1907 van dit tijdschrift maakte ik onder de aldaar opgegeven toepassingen der draadlooze telegiafie melding van haar gebruik ten dienste van het spoorwegverkeer. Daartoe door de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H. „Telefunken" in de gelegenheid gesteld is het mijn plan in het thans verschijnende artikel daar nader op terug te komen en mede te deelen op welke wijze hierbij de uitvoering van dit verkeersmiddel tot stand is gekomen. "Waar de mogelijkheid bestond de zich op zee bevindende schepen onderling en voor een groot gedeelte van hun reis ook met het vaste land in verbinding te houden, lag het voor de hand, pogingen aan te wenden om ook tusschen de rijdende spoortreinen aan den eenen en de spoorwegstations aan den anderen kant een draadlooze verbinding tot stand te brengen. De voordeelen, welke hierdoor verkregen zouden worden liggen toch voor de hand. Het station toch houdt den trein daardoor zeker in de hand, zelfs wanneer alle signalen en overige veilig heidsinrichtingen tegelijkertijd in 't ongereede geraakt zijn. Zoodoende verkrijgt men dus door een draadlooze spoorweg, telegrafie een aanmerkelijke vergrooting der veiligheid op de spoor wegen, terwijl het op groote trajecten voor de passagiers ook aangenaam kan zijn, wanneer zij op elk gewenscht oogenblik van uit den trein berichten kunnen afzenden naar een of ander door hen op te geven adres. Het is dan ook gelukt deze verbinding tot stand te brengen, terwijl daarbij blijkt, dat de kosten van een draadloos station in verhouding tot die van een geheelen trein zoo gering zijn, dat zij zoo goed als in het niet vervallen, zoodat bezwaren om tot de

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 249