Optische Seindienst bij de Bereden Artillerie in nederland, (Met Plaat). In den zomer van het jaar 1908 was ik in de gelegenheid kennis te maken met eene methode van optisch seinen hij de Veld Artillerie, waardoor de Batterijcommandant (B. C.) in staat was het vuur zijner batterij, van uit een vrij ver afgelegen waarnemingspunt, te leiden. Deze seinmethode kwam mij zoo practisch, doch tevens ook zoo eenvoudig voor, dat ik het niet ondienstelijk achtte haar in wat ruimer kring hekend te maken. In de legerplaats te Oldenbroek zag ik o. a. een batterij een welgeslaagd vuur afgeven uit eene geheel gedekte stelling, nadat de batterij eenmaal op een bepaald terreinpunt (hoofd richtpunt) was gericht, werden toen het doel voor den ongeveer 200 M. zijwaarts opgestelden B. C. zichtbaar werd, alle com mando's voor het vuur middels seinen overgebracht. Daar zich hierbij noch eenige noemenswaardige vertraging, noch eenige vergissing voordeed, en als seiners eenige milicien-korporaals waren aangewezen, acht ik mij wel gerechtigd te concludeeien, dat deze seinmethode niet alleen voor vredesoefeningen alles zins hare bruikbaarheid bewezen heeft, maar ook in oorlogstijd een uitstekend surrogaat voor eene telephonische gemeenschap zal vormen. De seiners voorzien zich van een witte en een 100de sein- mouw, respectievelijk aan den rechter- en linkerarm. Eén seiner staat bij den B. C. front makende naar de batterij. De dichtstbijzijnde sectiecommandant (S. C.) leest (zoo noodig met behulp van den kijker) de seinen op, en zóó luid dat de commando's bij zijne sectie onmiddellijk kunnen worden uit gevoerd, c.q. door de andei e S.C.ten kunnen worden herhaald.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 260