265 Verbeteringen aan SnelDUurgeschut, was, en daardoor reeds de veldtocht voor Rusland rampspoedig moest eindigen. Het waren niet zoozeer de groote veldslagen,die meer of minder onbeslist eindigden en ook het Japansche leger vele verliezen aan man schappen kostten en het moreel zeer schoktendan wel de dagelijks tsrug- keerende kleine nederlagen, die de Russen een gevoel van minderwaar digheid gaven en hen daardoor tot dat ongelukkige defensieve optreden en dat vasthouden aan hunne stellingen verleidde, waardoor aan het bittere einde niet meer te ontkomen viel. Het meerendeel der op den voorgrond tredende eigenschappen van den .Tapanschen soldaat, ontleent hij aan sport. "Wapenoefeningen, worstelen en het voetbalspel ontwikkelen de beste mannelijke eigenschappen moed, tegenwoordigheid van geest, zelfvertrouwen, eergevoel en vaderlandsliefde. Laten wij op dit gebied Japan navolgen en de opvoeding van het geheele volk ter hand nemen, om het geschikt te maken voor den dienst in hot leger; dit kan alleen verkregen worden, door reeds de jeugd, door doelmatige lichamelijke oefeningen voor te bereiden op de zware taak, die wellicht eens op hare schouders zal rusten, en het vaderland jonge mannen zal noodig hebben, onwrikbaar pal staande in de ure des gevaars (Slot volgt). (N. M. B.) Hu de verwapening der bereden artillerie gelukkig een begin van uitvoering gekregen heeft, zullen velen belang stellen in de verbeteringen, welke de Fransche kolonel Deport, de vader van het eerste, werkelijke snelvuurveldgeschut, het Fransche materieel van 75 mM. M. 1897, aan gebracht heeft in zijne jongste vinding, het model 19071908. Kaliber en projectielgewicht zijn hetzelfde gebleven, nl. onderschei denlijk 75 mM. en 7.24 K.Gfde lading is echter van 580 op 700 gram gebracht, waardoor het projectiel aan de monding eene levende kracht van 102 meterton heelt. Deze vermeerdering van uitwerking is niet verkregen ten koste van de beweeglijkheid, integendeelhet aangespan nen stuk weegt 1560, in plaats van 1870 K.G., zooals het tegenwoordige Fransche veldstuk; de caisson weegt 1500, in plaats van 2000 K. G. Echter moet opgemerkt worden, dat de caisson 80 patronen, dus 12 minder dan het materieël '97 inhoudt. De gewichtsvermindering van den vuurmond is verkregen door vermindering van zijn lengte: 2.25 in plaats van 2.60 M., terwijl de verbeterde samenstelling van de affuit het mogelijk maakte de raderen, dienende tot verankering van de raden in den bodem, te doen vervallen. Dit alleen veroorzaakte eene gewichts vermindering van 92 K.G. De middellijn van de raden bedraagt 1.43 M.Kolonel Deport is van oordeel, dat eene middellijn van deze lengte het aangespannen stuk beweeglijker maakt, vooral in moeilijk terrein, en het vooruitbrengen met handen gemakkelijker geschiedt, dan bij eene middellijn van 1.32 M., welke, zeer tegen zijn zin, door de Frausehe artillerie aangenomen is. Onder de verbeterde samenstelling van de affuit, waarvan hierboven sprake was, is begrepen een nieuwe toestel tot remming van den terug loop, aangebracht in eene korte wieg onder het kanon. De terugloop

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 289