266 Generaal 5, Rohne oner het gebruik der Artillerie in 0,-flzië, bedraagt nu 1,304 M.bet gewicht van het afgelegde stuk 1040 K.G., bij het materiëel M. 97, 1130 K.Gr. Het schild geeft dekking niet alleen tegen frontaal, doch ook tegen schuin afgegeven vuur. Bovendien beschermt het de bediening tegen steil invallende kogels. De merkwaardigste nieuwigheid is echter de wijze, waarop Deport het arbeidsvermogen van den terugloop gebruikt tot opening van het sluit stuk. Zooals bekend is, is het materiëel M. 97 voorzien van de excen trische schroefsluiting. Zoodra de vuurmond na het schot in zijn oor- spronkelijken stand teruggekeerd is, wordt het sluitstuk geopend en daarna de patroon ingebracht. Eene derde bewerking, het sluiten van den vuurmond, is dan nog noodig om hem vuurklaar te maken. In het model 19071908 doet de terugloop de sluitschroef draaien, zoodat de ledige huls uitgeworpen wordt en de vuurmond geopend in zijn oor- spronkelijken stand terugkeert. Door het inbrengen van de patroon wordt de vuurmond, zonder dat nog eene bewerking noodig is, van zelf gesloten. Niet alleen wordt hierdoor de vuursnelheid verhoogd, maar bovendien kan de sluitstukbediende vervallen, zoodat de bediening per stuk een man minder kan tellen, waardoor de beweeglijkheid van het geheel aanzienlijk verhoogd wordt, om van andere, voor de hand lig gende voordeelen niet te spreken. Met het model 1907—1908 begint dus het automatische geschut zijne intrede in de veldartillerie te doen, waarbij eraan herinnerd moge worden, dat automatische kanonnen van klein kaliber reeds lang in gebruik zijn en dat het in aanbouw zijnde pantserschip „De Zeven Provinciën" o. a. met eenige semi-autcmatische kanonnen van 7.5 c M. bewapend zal worden. (Revue Militaire Suisse, Nov. 1908). J. C. P. Het aantal voorstanders van „geheel gedekt" optreden der artillerie is ingevolge de resultaten met dat optreden (volgens eigen verklaring) aan Russische zijde verkregen, na den R. J. oorlog steeds toegenomen. Men weet dat vooral de Duitsche reglementen een anderen geest ademen. Generaal R. is hun beste pleit-bezorger. Laatstelijk in een artikel in de Art. Monatsh. van December 1908. Yooral als waarschuwing om alle zaken van twee kanten te bekijken een lezenswaardig stnk. De generaal ziende door een Duitschen bril zegt in het kort Waaraan valt die zucht tot gedekt, altijd maar gedekt optreden toe te schrijven In hoofdzaak aan het feit dat de Russen bijna altijd ver dedigers waren. Een rekken van den tegenstand, zonder ooit doordrongen te zijn van den aanvallenden geest die alleen tot de overwinning leidt, maar waarbij groote verliezen onvermijdelijk zijn. En de bereikte resul taten? En wat zouden ze geweest zijn als de Japansche art. door schilden beschermd ware geweest Heel verdacht is dat de Russen alleen lof voor het gedekte optreden hebben, maar bijna niemand over de genoeg bekende nadeelen ook maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 290