272 Luchttorpedo Unge, flrtilleriefeompas. optreden of wisselen, wat volgens de opgedane ervaring het geval is tusschen 9 en 12 v.m. en 3 en 6 n.m. Het instrument geeft slechts de natuurlijke in het inwendige der aarde stroomende wateren aan, niet de kunstwaterleidingen of reeds open bronnen. De aanwezigheid van water blijkt uit de bewegingen van de naald. Door verschillende ingenieurs en professoren zijn proeven met het instrument genomen en werden goede resultaten bereikt, terwijl een instrument ter beproeving naar Duitsch- Z. W. Afrika is gezonden. M. A. u. G. 11—1908. De firma Krupp nam van den Zweedschen kolonel Unge het patent op diens luchttoipedo over, echter onder voorbehoud dat het Zweedsche legerbestuur het recht behield om van die vinding eveneens gebruik te maken. De 10 cM. torpedo wordt van een op een automobiel aange brachte schietstelling afgevuurd. Daar de torpedo zelf de noodige voort drijvende kracht bezit, vervalt de terugstoot, waardoor het aanbrengen van de lanceerinrichting op een auto mogelijk is. Als voordeelen van dit wapen worden genoemd gering gewicht, het vervoer met paarden toelatend, spoedig tot vuren gereed en geluidloos afvuren. De torpedo zou in hoofdzaak dienen tot bestrijding van luchtschepen, doch ook goed bruikbaar zijn tegen troepen achter dekkingen opgesteld, enz. Yoor de marine heeft kolonel Unge een torpedo van grooter kali ber samengesteld, die zoowel boven als onder de waterlijn kan gelan ceerd worden. Streffl. Mil. Zeits. 190812. Dit kompas samengesteld door Kolonel Max v. Csicserics bestaat uit een heelen, halven of kwart cirkel van doorschijnend celluloid, met concentrische cirkels en een net van vierkanten. Doelaflezen van afstanden en hoeken van de kaart, overdragen van hoeken en afstanden en het overbrengen van kringen of vierkante vakken op de kaart. Streffl. Mil. Zeits. 1908-12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 296