Van Vreemde Legers, Frankrijk. Schroef- of Wigsluiting? Uitbreiding aan de Artillerie n/h. Veldleger. 26 October 1908 beeft de minister van oorlog der Kamer van Afge vaardigden een wetsontwerp voorgelegd, waarbij de vredesformatie der artillerie v/h. veldleger wordt vastgesteld op: 634 veldbatterijen. 21 Rimailho houwitserbatterijen. 18 bergbatterijen. 16 batterijen rijdende artillerie. In oorlogstijd bedraagt 't aantal veldbatterijen vermoedelijk 744. Rev. d? Art. Oct. 08 Naar aanleiding van de scherpe concurrentie tusscben de geschutstelsels van Schneider-Cannet en Krupp, bet eerste voorzien van schroef- het laatste van wigsluiting en het zij het ook gering aantal voorstanders der schroefsluiting dat onder onze (IIoil. en Ind.) art. off. gevonden wordt, is het niet onaardig na de ongevallen, die den laatsten tijd in Spanje bij de veld-, in Frankrijk bij de marine-art. met schroefsluiting zijn voorgekomen, ter zake de meening van den bekenden Fr. admiraal Bienaimé te hooren: Men zegt, en ik geloof dat men gelijk heeft, dat ons geschut-systeem de"noodige vervolmaking niet toelaat. Bes te erger! Doch daaraan ont- leenen wij het recht te zeggen, dat wij nu niet op dit standpunt zouden staan, indien we naar beste weten en kunnen de vorderingen gevolgd hadden, die overal gemaakt werden. Wat hebben wij sedert 8 jaren ge daan Niets. Waarom zijn onze snelvuurkanonnen gevaarlijk? Omdat wij vasthielden aan de schroefsluiting, die bij de uitvinding prachtig vol deedmaar na dien tijd zijn 50 jaar voorbijgegaan De snelvuurkanonnen van andere naties hebben wigsluiting, zoo ook onze snelvuurkanonnen van klein kaliber. Waarom dan de groote niet? Dat zou de beste waarborg zijn tegen ongevallen als ons getroffen heb ben. Bij dat systeem kan het sluitstuk niet naar achteren ^uit den vuurmond vliegen. Waarom hebben wij het niet ingevoerd? Het was maar in de Kamer van Afgevaardigden en er kan dus wel 50 pCt. af, maar dan blijft er nog genoeg over om ons tot dankbaarheid te stemmen dat we in dit opzicht Krupp niet over stag hebben zien gaan. I. M. T. 1909. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 297