274 Frankrijk. Frankrijk. Oefeningen ter benordering nan de samenwerking der uerschillende Wapensoorien. (Exercice5 de liaison.) Bij het 13e legerkorps (Clermont-Ferrand) werden dit jaar meer dan 20 oefeningen gehouden speciaal met het doel om een -volledige kennis te krijgen van de samenwerking van infanterie met artillerie. De divi- siegeneraal Percin had hiertoe bevolen dat in de onder zijn bevel staande garnizoenen bij oefeningen van troepen ter sterkte van een bataljon of meer ten allen tijde een infanterieofficier zou optreden als commandant der toegevoegde artillerie (deze was gemarkeerd), een ander als verbin dingsofficier tusschen den artilleriecommandant en den commandant van het° geheel en een derde als „officier orienteur" van den artilleriecom mandant. Artilleriekapiteins waren hierbij ingedeeld als instructeurs. In een kort geleden openbaar gemaakt korpsbevel betuigt generaal Percin zijne tevredenheid met de bereikte resultaten eu zegt o. a. „D e „gewoonte, tengevolge van deze oefeningen door „de infanterieofficier en aangenomen, om geen „aanval door te zetten alvorens zeker te zijn van „een goede voorbereiding en medewerking der ar tillerie, heeft aanleiding gegeven tot methodisch „en langzaam voorwaarts gaan, rekening houden „met de vijandelijke vuur uit werking en juistheid in het manoeuvreeren, wat tijdens de laatste herfst- „m anoeuvres door officieren van andere korpsen „ten volle gewaardeerd werd". De minister van oorlog heeft 'dan ook de waarde dezer proeven erkend en gelast ze bij andere korpsen op gelijke wijze te nemen. Streffi. mil. Zeits. 1908 12. Dienst in den rug. De bijzonder groote waarde die men in den laatsten tijd in Frankrijk hecht aan den verplegingsdienst bij het leger te velde, treedt niet alleen aan het licht bij de van tijd tot tijd gehouden groote verplegingsma- noeuvres en een pijnlijk in het oog houden van den intendancedienst bij het onderwijstableau aan de cursussen voor reserve- en landweer-offi cieren, maar heeft ook kortelings geleden gevoerd tot de invoering van een nieuw voorschrift. Dit is onder den titel van „Services de l'arrière aux armées" aan de troepen bekend gemaakt. Het Milit. Wochenblaat No. 100 van 1908 geeft nu verder een vrij uitvoerig overzicht van den inhoud, waaruit we slechts enkele kleine grepen "zullen doen, hoofdzakelijk om te doen uitkomen, hoe alles wat af voer en aanvulling van personeel en materieel betreft hier in één hand is vereenigdstrenge verdeeling dus van het hoofdkwartier in een ope ratieve en een verzorgende groep. In de inleiding van het voorschrift wordt in het bijzonder er op ge wezen, dat voor alle aan den dienst in den rug van het leger aange wezen officieren en beambten een grondige studie te noodzakelijker is, omdat de verscheidene takken van dezen dienst in vredestijd niet bestaan en eerst bij de mobilisatie in werking treden. Verder wordt in de in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 298