Boekentafel Het Hollandsch„Orgaan van de Bereden Artillerie" is met Ho. 1 van 1909 zijn tweede levensjaar ingetreden. Voor artillerie-officieren met het oog op het toekomstig snelvuurgeschut het lezen en bewaren wel waard. Wel zijn er factoren, die er toe zullen leiden, ons in deze voor een deel onzen eigen weg te doen gaan, maar dat is nog geen reden om geen gebruik te maken van de in Holland opgedane ervarirg. Het spreekt van zelf dat eveneens veel van den inhoud als slaande op specifiek Holl. verhoudingen, voor ons van minder belang is. In No. 1 vinden we o. m. de bespreking van bepalingen omtrent de officiers remonteering. Een zaak die gelukkig voor de Ind. art. off. door de instelling van een speciale art. officiers remonteering (aankoop in Australië) tot een oplossing is gebracht. Het prijsrichten schijnt in Holland puzzles op te leveren, die regiments- gewijze worden opgelost. Bij ons bestaat in alles een meer bindend stel voorschriften, wat ook noodig is daar overplaatsingen van het eene korps naar het andere aan de orde van den dag zijn. Verder een stukje van kapitein Bouten: „Oefeningen voor sub alterne officieren der Veld-Artillerie", waarin hij o. a. zegt „Tot nu toe bestaan de onderlinge oefeningen der officieren uit: buiten: de afstandsritten (de Red. voegt hieraan toe: en jachtritten) binnen: de tactische oefeningen op de kaart en de wetenschappelijke bij eenkomstenoverigens is van een onderling oefenen, met voortdurende wrijving vaD inzichten weinig sprake." S. geeft dan een veertiental oefeningen aan, om dit euvel te bestrijden bij vele daarvan vraagt men zich min of meer verwonderd af, of daaraan tot nu toe geen of weinig tijd besteed werd (tempo-rijden, gebruik van kaarten en oleaten, afstanden schatten van 400 M., onderling bespreken van nieuw uitgekomen reglementen, enz.) Een grapje ter wille van de goede zaak Verder worden vermeld een proeve van een code voor seinen bij de bereden artillerie, ons ook al niet vreemd meer. S. zegt o. a.: „zullen we er op moeten rekenen dat in den loop der jaren nog tal van voor werpen aan de uitrusting (der batterij) zullen worden toegevoegd." Daar mag Krupp voor ons ook wel op rekenen, gezien en gelet op de „uitvinders." Dan nog een hulprichttoestel van eigen vinding. Wij zullen beter doen met het oog op te detacheeren secties op een ruimer uitrusting aan de officieele richttoestellen te rekenen. Vermelden we nog een artikeltje over Detacheering aan de Rij en Hoefsmidschool. De wensch (de voorstellen zijn gedaan) die voor de Ind. Cav« en Art.-officieren, naar we hopen, spoedig vervuld zal worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 309