Vermindering uan Schrijfmerk bij hei heger. Wenschelijk maar moeielijk uitvoerbaar. Het. geschreven woord heeft zijn voordeelen boven het gespro ken, het is in 't algemeen beter doordacht en sluit misverstand uit, zoodat schriftelijke toezeggingen, machtigingen of orders verre de voorkeur verdienen bóven mondelinge. Toch is er naar mijn meening wel een gebied waarop vereen voudigd kan worden, namelijk dat der „consideration en adviezen" of wel „beschouwingen en raden". (In zuiver Nederlandse!) „meeningen"). Wanneer 't zij de Gouverneur-Generaal, 't zij de Legercom mandant veranderingen wenschen aan te brengen in bepalingen, regelingen of voorschriften voor het Leger, dan is het verloop dikwijls als volgt: De zaak wordt in handen gesteld van de chefs van wapens en diensten of van de afdeelings en gew. mil. comd™. Deze zenden ze met gelijkluidende opdracht door aan de hun ondergeschikte autoriteiten, die ze op hun beurt weder in handen stellen van de autoriteiten van lageren rang. Zij komen dan eindelijk bij korpscommandanten en plaatselijke dienstchefs, welke, c. q. na ingewonnen inlichtingen bij de ondergeschikte compagniescommandanten en officieren, een rapport samenstellen. Deze rapporten worden op het bureau van de eerstvolgende hoogere autoriteit nagegaan en met behulp vande daarin vervatte gegevens wordt een nieuw rapport opgemaakt, dat te beschouwen is als een eerste destillatieproduct. De eerste destillatieproducten worden op een volgend bureau weder behandeld, tengevolge waarvan een tweede destillatie product verschijnt. Dit wordt misschien nog gevolgd door een derde en vierde, waarop dan ten slotte de nieuwe bepaling of regeling of het nieuwe voorschrilt gebaseerd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 359