\7an fllles Wat Patronen Door den 3. V. Van belang voor de oplossing van het vraagstuk, hoe aan onze patronen meer stuitingsvermogen te geven opdat in het gevecht op korte afstanden een getroffen man niet nog ettelijke meters doorloopt en aan het hand gemeen deelneemt, is het volgende bericht, overgenomen uit de Mitt. A. u G. 12'08, waaruit blijkt, dat in Rusland men, hoewel uit andere overwegingen, ertoe gekomen is, om een kogel voor de korte afstanden in te voeren. Herhaalde klachten dat bij het vuren der grensbewakers op smokkelaars door de groote dracht van het repeteergeweer dikwijls onschuldige per sonen gevaar liepen om verwond te worden, zelfs in hunne woningen, aangezien de kogels door de meestal houten omwandingen heen gaan, hebben aanleiding gegeven om te wijzen op de behoefte aan een bizondere patroon voor de grenswachten, voldoende aan onderstaande eischen 1. Huls en slaghoedje als van de tegenwoordige patroon, een zwakkere lading en gering projectielgewicht. 2. Indringingsvermogen op 300 pas niet meer dan noodig om een eenduimsplank te doorboren (Later gewijzigd in een drieduimsplank.) 3. Trefkans op kleine afstanden niet minder dan tegenwoordig bij het schieten met patronen met verminderde lading en celluloidkogels. 4. Gemakkelijk te onderscheiden van de gewone scherpe patroon. 5. Sterker knal dan de gewone patroon (om te voorkomen dat alarm- schoten niet gehoord worden). Een aantal proeven zijn genomen met zachte en harde houten kogels, waarom een mantel van Melchior-metaal Cu Ni, tot men ten slotte ge komen is tot een patroon waarvan de huls is als die van de gevechts patroon, de lading bestaat uit 2.7 G. rookzwak kruit, het gewicht van den alluminium binnenkogel, waarom een melchior mantel, 2.8 G. bedraagt, terwijl tot verhooging van den luchtweerstand en dus vermindering van de schootsverheid, het projectiel van voren afgeplat is, waardoor tevens verwisseling met de oorlogspatroon uitgesloten is. Op 300 pas worden 2 eenduimsplanken doorboord, terwijl de kogel in de derde blijft steken, voldoende om een mensch te dooden. De trefkans is minder dan met het gewone projectiel, doch nog vol doende. Yo 960 M. De knal is belangrijk sterker dan die van de gewone patroon. Wij achten dit bericht van te groot belang om er niet eens de aandacht op te vestigen, nu èn kamerverslagen èn dagbladen vol hebben gestaan over de z. g. dum-dum kogels, hunne hydraulische en plastische werking als onwenschelijk hebben gebrandmerkt, maar vergeten hebben dat de kwestie „to be or not to be" voor den soldaat een hartig woordje meespreekt. Wel ontbreekt hier de aanwijzing in hoeverre van de bestaande vizieren kan worden gebruik gemaakt, doch dat is een kwestie van later.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 381