471 Bet nieuise geneeskundig materieel Dan Dr. Boiand. Naar aanleiding van een voordracht, door dr. Boiand in „de Yereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap" gehouden, willen we de lezers in kennis brengen met door hem uitgevonden geneeskundig materieel, dat op de Roode Kruistentoonstelling in Londen een prijs waardig werd gekeurd en een daarop gebouwd systeem, hetwelk beoogt de voorberei ding van den Geneeskundigen Dienst te velde te verbeteren. Dat de G. D. op bet gevechtsveld niet te kort mag schieten is duide lijk. Andere Wapens, ten zijnen koste te volmaken, zou dwaasheid wezen en zich in oorlogstijd terecht bloedig wreken. In de eerste plaatshebben de zonen des lands, die in geval van vijandelijkheden hun leven voor den geliefden geboortegrond in de waagschaal stellen, er recht op, dat ze zoo snel doenlijk met de meeste zorg worden omringd, wanneer ze gewond raken. liet beste is voor hen niet goed genoeg. Doch ook het Leger zelf heeft er groot belang bij, dat de buiten gevecht gestelde krijgers weer spoedig in bruikbare soldaten veranderen, in staat om de wapens te hanteeren. Daarbij leeft tegenwoordig een humane geest in de vol ken, die de ellende van een oorlog zooveel mogelijk wil verzachten. Yoeg hieraan toe, dat, dank zij de rusteloos voortschrijdende techniek, de heden- daagsche vuurwapenen een moorddadige, vernietigende uitwerking ver- toonen, in strijd met alle menschlievendheid, dan zijn dit factoren, die met klem op een deugdelijke inrichting van den G. D. aandringen. Het was naar aanleiding hiervan, dat dr. Boiand, begaan met het droeve lot der zieken en gewonden, naar middelen zocht om de waarde van den G. D. op te voeren. Als ideaal stond hem voor oogen een orga nisatie, die zorgt voor snelle hulp en vlug vervoer naar achteren. Na lang zoeken, slaagde hij er eindelijk in materieel te construeeren, dat zich beter aanpast aan de gewijzigde omstandigheden en waarop hij het gebouw van den nieuwen G. D. te velde kon optrekken. De materieels- voorziening stelde hij afhankelijk van de toepassing van een tweetal beginselen, die ten nauwste met elkaar verband houden en elkaar aan vullen, namelijk „de vervaardiging van eenvoudig, doch aan de eischen beantwoordend materieel door het personeel van den G. D. zelf" en daarnaast in de aanwending van voor het doel geschikte, overal ver krijgbare gebruiksartikelen uit het dagelijksch leven. Tevens eischte hij van het nieuwe materieel, dat het de beweeglijkheid van het personeel moest vergrooten, besparing van arbeid leveren en het onderling verband tusschen eerste en tweede linie verzekeren. Yolgens het oordeel van dr. Boiand, kunnen vooral het rijwiel en de daarbij behoorende acetyleenlantaarn door hun speciaal daarvoor geschikte eigenschappen een geheelen ommekeer in de werkzaamheid van den G. D. in het leven roepen. „Beide artikelen toch zijn van algemeene bekendheid, overal in grooten getale aanwezig, daardoor gemakkelijk op te eischen of reeds in vredestijd te bespreken, waar noodig direct te vervangen. Het rijwiel is licht en toch sterk, zonder moeite te hanteeren en tevens in staat een flink gewicht te dragen. Weinig ruimte innemend, vormt het een snel middel van vervoer, niet alleen van personen, maar ook van materieel; een goed veerend hulpmiddel, dat tot gewondentransport is in te richten en als zoodanig in 't algemeen op onze terreinen te gebruiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 497