Vragenbus. Eenige Dragen en opmerkingen Door en uit de practijk. Uoorbereidende Schietoefeningen. Een zeer belangrijke, maar voor den man zeer „taaie" dienst, vooreerst omdat hij gewoonlijk te lang duurt en ten tweede omdat de man het groote nut ervan niet behoorlijk inziet. Het lijkt gewenscht, een dergelijken dienst niet langer dan uur achtereen te houden (desnoods eiken dag, b. v. vóór het uitrukken) en noodig, althans den Europeeschen fuseliers een denkbeeld te geven van de grond slagen der nieuwe schietopleiding en de overwegingen, die daartoe leidden. De daarvoor te bestemmen theorie zou gegeven moeten worden door een officier, die in de laatste jaren een cursus aan de schietschool heeft gevolgd (zoo noodig de manschappen en het kader van meerdere compag nieën vereenigen). Theorie. Het zou voor den man aangenamer en nuttiger zijn, wanneer de eeuwige theorieën over 1. D., G. D., eerbewijzen, inrichting geweer, knoopen leggen, inrichting projectielen en buizen, enz. enz., afgewisseld werden door theorieën over krijgsgeschiedenis of over onderwerpen, die hem eenige algemeene ontwikkeling bijbrengen. De „Leidraad opleiding en oefening Infanterie" geeft daartoe de vrijheid. Voor zulke theorieën moeten natuurlijk officieren worden aangewezen. Indien het aantal manschappen niet te groot is, lijkt het èn voor den betrokken officier èn voor den troep aangenamer en beterwanneer de luitenant, die nu gewoonlijk het toezicht houdt bij theorieën, de menschen vereenigt tot één klasse en zelf instructie geeft. Krijgsraad. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat de leden van den Krijgsraad voldoende op de hoogte moeten zijn van de zaak, die zij te berechten hebben. Zij worden echter één dag te voren benoemd; de stukken kunnen dus niet behoorlijk circuleeren en gevolg is, dat in den Krijgsraad de leden door de voorlezing der stukken op de hoogte worden gebracht. Met 't oog op het groote belang, dat hier voor de beklaagden in 't spel is, is voorafgaande inzage en zoo noodig studie noodzakelijk. Het zou daarom aanbeveling verdienen, dat de leden en reserve-leden van een benoemden Krijgsraad den avond te voren worden vereenigd om inzage der stukken te nemen, waarbij de noodige bronnen verder ter beschikking moeten staan. DoodDerband. Wat heeft de man aan een noodverband, als hij er niet mee om weet te gaan? Vooral bij een strijd tegen een B. V. zal de man meestal öf zelf, öf geholpen door een kameraad een eerste verband moeten leggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 501