«Uit de Pers." Tractemenlsuerhooging Officieren. In een der jongste mails werd het indienen van een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroeting van uitgaven Ned. Indië voor het dienstjaar 1909 aangekondigd, waarin o a. voorkomt de a.s. verbete- rine der officierstraktementen. Volgens dat ontwerp zullen de le luitenants van alle wapens, met uitzondering van de magazijnmeesters, na 6 jaren dienst als officier f 240 a f 250, na 9 jaren f 300 en na twaalf jaren 350 's maands ontvangen. Aan de magazijnmeesters zal na dat aantal dienstjaren slechts resp. f 225, f 250 en f 300 's maands uitbetaald worden. Nu voor de luitenants van alle wapens de traktementen worden gelijk gesteld getuigt het zooals in dit blad reeds werd opgemerkt, niet van een ruime opvatting om daarvan een klein gedeelte, de magazijnmees ters nog geen 4 pCt. te willen uitsluiten. Ook de magazijnmeesters hebben te kampen met den veel hooger geworden levensstandaard en gewoonlijk in sterker mate dan de overige luitenants, daar het, bijna zonder uitzondering, mannen zijn, die op vrij gevorderden leeftijd officier worden en op dat oogenblik reeds groote kinderen bezitten. Waar hun maatschappelijke positie als officier in geen enkel opzicht afwijkt van die der overige officieren, op hen dezelfde maatschappelijke verplichting van „stand ophouden" drukt; bovendien hun lasten gewoon lijk grooter zijn door hun grooter aantal kinderen en den hoogeren leeftijd daarvan, daar is het zeker aan onvoldoende voorlichting te wijten, dat deze categorie verdienstelijke mannen niet in de voorgestelde lots verbetering zal deelen. Is het hierboven vermelde in algemeenen zin van toepapssing op alle magazijnmeesters, bij die der genie is 't onbillijke van dien maatregel bijzonder in 't oog loopend. In de N. Rt. Ct. wordt daarop nog eens de aandacht gevestigd. „Gaan, zegt het blad, magazijnmeesters van de 4e klasse der artillerie en militaire administratie bij hun bevordering tot officier er ook finan cieel op vooruit, zoo is het tegenovergestelde het geval bij die der genie. In hoofdzaak zijn de tegenwoordigen gerecruteerd uit de militaire opzichters le klasse der genie die een traktement hadden van f 209 'smaands-j-werkgeld en idemniteit voor vivres, wat te samen rond 240 bedroeg. Bij hunne bevordering tot 2e luitenant-magazijnmeester kregen zij hetzelfde traktement als hunne ranggenooten van het eigenlijke wa pen, dat destijds f 185 bedroeg. Thans wordt het nog treuriger. In de toekomst zullen de officieren- magazijnmeesters voornamelijk betrokken worden uit de militaire archi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 578