Bet Eéne noodige. Overeenkomstig het in de vierde zinsnede der gebruikelijke mededeelingen van de Redactie voorkomende, zal ik de kans om een plaatsje te krijgen niettegenstaande de onbelangrijkheid van dit opstel, verbeteren door het invoeren van de waarschijn lijkheidsfactor „Kortheid", en de lezers vergeven mij de uit drukking mijn betoog samenpersen tot een veekoek, die hoop ik, er niet minder voedzaam door zal zijn. Het artikeltje „Artillerie en Marechaussee" uit afl. 7 wordt nog eens besproken in No. 11. van 1908. Naar aanleiding daarvan eenige opmerkingen. Het Eéne noodige tegen I. V. en B. V. is infanterie. Zeer gevleid, ik ben er ook bij. Infanterie met mitrailleurs of 3.7 snelvuur. Cavalerie is nutteloos. Ik zag het graag bewezen. Ze moge zoo slecht zijn als men maar wil, doch dat bewijst niet dat ze overbodig is. Het bewijst alleen dat ze verbeterd zou moeten worden. Kustartillerie voor de marine. En mariniers als verdere be zetting. Hebben de mariniers dan heelemaal geen nut, dat ze door de marine zoo maar gemist kunnen worden? Dus geen marine-mariniers maar landrotten mariniers, d. i. infanterie, voor de forten. Overigens in 't binnenland vestingartillerie in forten. En tusschen en voor de forten Landleger infan terie met 3.7.? Dus zonder eenig anderen vuurmond? Ik kan hierin niets anders zien, dan een volkomen negeeren van alle tactische lessen. Volgens schrijver zou er dus ook geen in vloedrijk verschil bestaan tusschen minderwaardige oude en moderne veldartillerie. Alles verzinkt tot gelijke nulligheid Mitrailleurs onder bataljonscommandanten. Ik dacht, dat die een soort gecondenseerde zenuwlooze infanterie was, in handen van den algemeenen commandant voor belangrijke momenten. Op blz. 1134: Heeft de vijand zijn eigen paarden meegeno-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 59