Bet Skoda'sche Proefballon—systeem Gooszen, (Draagbaar kanon, met nerboogd Dermogen, Dan 7,5 c.fl], b/15). Met Plaat. Kon bij het moderne veldgeschut de uitwerking van het enkele schot na toepassing van den kanonterugloop niet belangrijk vermeerderd worden, gebonden als men is aan het voertuig gewicht, de vooruitgang voor dat geschut bestaat voornamelijk in de belangrijk verhoogde vuursnelheid en de mogelijkheid de bedie ningsmanschappen door schilden te dekken. Het kaliber van 7,5 c.M. bleef nog bijna overal behouden x). Ook bij het moderne berggeschut werd de kanonterugloop toegepast en hierdoor de vuursnelheid verhoogd. De uitwerking van het enkele schot bleef echter bij veld en berg aanmerkelijk verschillen door het groote verschil in vermogen. Thans wordt ook van berg- of draagbaar geschut de grootst mogelijke uitwerking van het enkele schot verlangd, zelfs wordt getracht deze uitwerking die vaD het veldgeschut op zijde te doen streven. Dit nu is thans nog slechts mogelijk binnen zekere grenzen. 'W el kan hetzelfde kaliber, hetzelfde projectiel aangewend, dezelfde schootsverheid verkregen worden, de V0, aanvankelijke snelheid, moet echter nog beneden die van veldgeschut blijven, omdat de mondingsenergie al werd deze vergeleken bij vioe- ger verdubbeld—bezwaarlijk verder kan worden opgevoerd, met I) Layrig teekent hieromtrent in zijne brochure „Altes und Neues aus der Kriegs- technik" aan: „Für die Bewaffnung der Feldartilierie mit Flachbahngeschützen ist die Kaliberfrage noch ein ungelöstes Problem. Man wird sieh mit dem Gedanken vertraut zu machen haben, dasz die jetzt iiberall in der Einführung begriffenen Rohrrücklauf- geschütze, bei denen das alte Rohrkaliber beibehalien wurde, die Vorganger Ton klein- kalibrigen Geschiitzen sind. Durch Veranderung der Infanteriebewaffuung wird sieh vielleicht die Veranlassung ergeben den Sehutzschild zu verstiirken. üm dann an Gewicht nicht zulegen zu müssen, wird ein kleines Kaliber für die Masse der Flachbahngeschütze zweckmassig* sein". I. M. T. 1909. o7

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 607