De Dieuire methode der Schietopleiding. Het opstel in No. 4 van ons tijdschrift van de hand des heeren Feuilletau de Bruijn geeft mij aanleiding het een en ander op te merken over die nieuwe methode in 't algemeen en dat opstel in 't bijzonder, daarbij weer lettende op de prak tijk en minder waarde hechtende aan zuiver theoretische be schouwingen. Tevens is het mijne bedoeling de opvattingen en sommige theoriëen van de Holl. Schietschool, gepersonifieerd in den Heer F. d. B. en neergelegd in diens opstel, te bestrijden en zoo mogelijk de onzuiverheid daarvan aan te toonen. Bovendien maak ik van deze gelegenheid gebruik om in 't algemeen verzet aan te teekenen tegen de manier waarop verschillende zaken tot het Indische leger komen. Maar al te veel zien we, dat ideeën, uitgebroed in het Hollandsche leger ons als een evangelie worden aangeprezen, soms opgedrongenideeën verkondigd door officieren die slechts de theorie kennenen mocht men er hier anders over denken, dan klinkt het'autoritair van gene zijde: „Jullie weten er geen snars vanzóó als wij het zeggen is het en niet anders". En juist moest het andersom zijn: Wij mannen van de praktijk èn de theorie behooren de anderen op sleeptouw te nemen en dat kunnen we natuurlijk ook, mits we daartoe maar in de gelegenheid worden gesteld, o. a. door een eigen schiet school. Dat er toch Indische officieren gedetacheerd worden bij de schietschool is geen excuus, dat is een lapmiddel. In de sfeer van louter theoretische wijsheid wordt de practische er varing van de paar Indische officieren met reeds Indische dienst jaren het gros komt pas van de academie of hoofdcursus en zijn dus ook theoretici sec aldaar op den achtergrond ge drongen en kan onmogelijk tot zijn recht komen, d. i. op de eerste plaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 624