ffiiliiaire Sportwedstrijden in Engeland. 629 invloed verwachten, en waarschijnlijk zou het de dwaze bepalingen kun nen doen intrekken. Ook verwacht ik in deze veel invloed van ons leger bestuur, de ontwikkeling van deze sport ter harte nemende, omdat het daarvan het groote gewicht voor het leger inziet, om eene rationeele ordonnantie te krijgen. Moge dit zoo zijn! W. Schrijver vraagt of der Redactie iets bekend is omtrent „militair au tomobilisme". Tot onzen spijt moeten we mededeelen, dat met zekerheid niets bekend is, doch dat het vraagstuk wel aan de orde is. Een aar dige oplossing deed ons iemand uit de burgermaatschappij aan de hand die voorstelde, dat houders van automobielen onder de scbutterijwet vallende, van hunne verplichtingen als schutter vrij zouden zijn, op voorwaarde, dat ze jaarlijks hunne auto's gedurende een zeker aantal dagen ter beschikking stelden van het Legerbestuur. Red. Zooals bekend wordt in het Engelsche leger de sport niet alleen als dienst beoefend, maar ook de dienst grootendeels als sport gehouden niet in den strengen zin als in het Duitsche leger wordt daar de dienst gehouden op het eeuwig zelfde vastgestelde uur, niet zooals daar is in Engeland en zijne koloniën de militaire opvoeding gericht op een zoo streng mogelijke krijgstucht; alles schijnt meer ten doel te hebben het verkrijgen van zoo groot mogelijke personeele lichaamsontwikkeling.en het bereiken van hooge individueele prestaties. Natuurlijk wordt daardoor meer persoonlijke wilskracht, zelfbeheersching en een hoogen graad van lichamelijke geoefendheid verkregen, maar het Britsche rijk zal ook nooit, tenminste niet zooals de weermacht thans is ingericht, rekening te houden hebben met een massa-leger samengesteld uit men- schen van alle beroepen en waarin zoo onderscheidene trappen van beschaving zijn samengevoegd, een massa-leger waarin een zoo hoog mogelijke gemiddelde africhting in alle diensttakken verreweg gewichtiger voorkomt, dan nog zoo bijzondere prestaties van enkelingen. Duitschland heeft den van ouds geldenden druk, den dwang noodig, onder welks wer king een ieder gelijkmatig moet handelen; zonder zulk een „het moet", alleen met een meer of minder vrijwillige eerzucht zou een zoo alge- meene weermacht als de Duitsche moeielijk de vruchten hebben kunnen dragen, die zij gedragen heeft en ook voor de toekomst dragen zal. Maar voor den Engelschen soldaat is een wedijver zonder dwang en op sport gebaseerd op zijn plaats en menig schoon wapenfeit is de getui genis geweest van de Engelsche sport-eerzucht en zal dat ook zeker in de toekomst in alle deelen der wereld weder zijn, wanneer het de eer van Groot-Brittanië eischt. Van dit standpunt uit beschouwd moet men ook de aan het Engelsche leger eigen militaire sportwedstrijden beoordeelen, welke in alle grootere garnizoenen van het moederland zoowel als van de koloniën elk jaar wor den gehouden en waaraan alle wapens met de meest verscheidene nummers deelnemen. Deze militaire wedstrijden (Military Tournaments) die, in het bijzonder in Londen, een gebeurtenis zijn van de „season", trekken natuur lijk niet alleen zich daarvoor interesseerende militaire toeschouwers, maar ook een schitterend publiek uit alle kringen pleegt dit feest bij te wonen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 659