639 Franfirijk Vliegmacfiines. telefoonafdeelingen ingedeeld en heeft de ervaring geleerd dat het technisch overbrengen van berichten voor den aanvoerder een groote steun is; men moet echter geenszins denken dat de tegenwoordige wijze van overbrengen van berichten door adjudanten en ordonnansen ge heel zou kunnen vervallen. De berichtendienst is zoo belangrijk dat men geen bruikbaar middel ertoe wil missen, voornamelijk omdat tele graaf en telefoon licht vernield kunnen worden. Wel is een ordonnans in het vijandelijk vuur doorloopend aan gevaar blootgesteld, verraadt hij licht standplaatsen van staven en sterkte der troepen, maar die na- deelen zijn niet zoo erg als wanneer geen berichten konden worden over gebracht. Een gevaar voor het gebruik van de telefoon is echter de mogelijk heid van te veel in te grijpen, terwijl ook kans bestaat dar de vijand ons seinsysteem kent en geheime teekens moeten overeengekomen worden. Uitstekende diensten heeft in den Oost-Aziatischen oorlog de optische telegraaf bewezen op groote afstanden en daarom worden ook uitge breide proeven biermede genomen in het bizonder voor de cavalerie. C. S. M. BI 1909. flrtillerieproeDen. In het kamp van Sissonne hadden kort geleden door het 25ste Regi ment Artillerie gehouden proeven plaats, welke door den minister van oorlog en verscheidene kamerleden als afgevaardigden der legercom- missie bijgewoond werden.. Deze proeven hadden ten doel om vast te stellen of een batterij van 4 of van 6 stukken aan te bevelen was. Een lid der commissie moet hebben losgelaten, dat het meerendeel tot het behoud van de batterij van 4 stukken geneigd scheen. R. (Mil. Wochenblatt No 115). Proesen met kleeding en uitrusting. De proeven met gewijzigde kleeding en uitrusting, welke bij de Herfstmanoeuvres in het vorig jaar gehouden zijn, hebben over het al gemeen gunstige resultaten afgeworpen. De kapotjas met de daaraan aangebrachte, met leder gevoerde foedraal tot het dragen van het vroe ger aan de thans smaller geworden koppel bevestigde pioniergereedschap en met de hoofdkap heeft als veldkleedingstuk goed voldaan, even als de blouse instede van het mouwvest voor kleeding in het kwartier en het ongeveer 300 gram lichter geworden tweede paar schoenen. De lichte veldflesch met den daaraan bevestigden drinknap van aluminium verwierf den bijval der manschappen, evonzoo het inplaats van den eetketel in gevoerde eetgerei voor den enkelen man. Zooals vanzelf spreekt zijn ze ingenomen met de vermindering van het gewicht der uitrusting, welke slechts levensmiddelen voor één dag, één stel ondergoed en de reeds vermelde schoenen bevat. De door het vermeerderde aantal voertuigen mindere bewegelijkheid van den trein werd geneutraliseerd door zijne splitsing bij het intreden van den gevechtstoestand. De draagbare veldkeuken heeft uitstekende diensten bewezen. R. (M. W. No 126). Naar La France Militaire no 7418 mededeelt, worden op bevel van het ministerie van oorlog in Chalais- Meudon twee aeroplanes gebouwd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 669