Kritische Beschouwingen, Naast het vele bemoedigende, wat de Redactie over het afgeloopen jaar te boeken had, waren er ook enkele minder aangename posten, die moesten worden opgenomen en zoo is een van de onlangs binnenge- komenen, de mededeeling van Petrus, onzen zeer geachten medewerker aan de kritische beschouwingen over eenige groote oefeningen in de tweede militaire afdeeling op Java (9de en 10de afl. jrg. 1908), dat hij voortaan zich daarvan wil onthouden omdat hij er onaangename gevolgen van heeft ondervonden. Ons is uitdrukkelijk verzocht eene nadere omschrijving achterwege te laten, de lezer begrijpt wel hoe het verloop zal geweest zijn. Geen flinke tegenspraak, maar steken onder water, mompelen, verdachtmakin gen, waarbij ZE en MEN het hoogste woord voeren enz. Een ieder, die binnenlandsche toestanden kent, weet hoe dat gaat. Doch nu de zaak. Wij hebben, bij ontvangst van de opstellen het lioogelijk gewaardeerddat we eindelijk eens kritisch studiewerk kregen. Immers de voorbeelden zijn weinig, dat officieren zich eens zetten tot dergelijken arbeid, zoo hoogst noodig om opbouwende stof te leveren voor toekomstige oefeningen. Wel wordt gauw de pen eens opgenomen en een couranten artikel in elkaar gezet, waarvan de juistheid der inhoud niet zoo behoeft te worden gecontroleerd en B. V., Gen. Staf en dergelijke dankbare wrijf palen ook nog eens een beurt krijgen, maar een degelijk artikel in het vakblad dank je te veel soesah. Houdt iemand eene lezing, een voordracht of schrijft bij een boek, dan wordt de kritiek wel gewaardeerd en geen hatelijker behandeling, dan NIET te worden gecritiseerd. Wat is eene lezing in de Krijgskundige Vereeniging zonder kritiek. En diezelfde personen die dit gereedelijk zullen toestemmen, vinden hunne onfeilbaarheid aangetast, indien de door hen genomen maatregelen bij eene oefening worden getoetst aan de eischen eener gezonde tactiek en bevelvoering. 0, die vrees voor Batavia; die angst voor persoonlijk nadeel. De zaak van onze defensie is er een van te groot gewicht, om zulke kleingeestige theoriën toe te laten. Wij zullen in den komenden strijd geen gelegenheid meer hebben, eenmaal gemaakte fouten te herstellen; met bloedige pen zal de vijand zijn kritiek schrijven, onmeedoogenloos. Laat dus al ons streven erop gericht zijn, onze fouten te kennen, om nu er nog tijd is, die te kunnen verbeteren of bij verschil van opvatting door wrijving het juiste op te sporen Daarom moet gezonde zakelijke kritiek als van Petrus, waarbij zonder onderscheid van persoon of liefdoenerjj op fouten wordt gewezen en 1. M. T. 1909. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 67