Ouerzicht Dan eenige tijdschriften. 657 voorstel, toch onvermijdelijk in de organisatie en formatie zullen moe ten worden opgenomen. v. H. Naar aanleiding van het rapport van het onderzoek naar de redenen van het slechte marcheeren, waarvan in de vorige Boekentafel ook mel ding is gemaakt, schreef de bekende heer van Aken in den M i 1 i tairen Spectator No. 4 een ariikel Marcheerenwaarin hij als belangrijke maatregelen ter verbetering aangeeftalgemeene physieke volksopvoeding, strenge keuring en een voorschrift voor de verpleging der voeten. Zoolang deze maatregelen niet genomen zijn, moet er met de beschik bare middelen naar gestreeld worden, de marschvaardigheid van den troep te verhoogen en wel in de eerste plaats door het stelselmatig oefenen van hart en longen door loopoefeningen en in de twtede plaats door het be oefenen van het gaan. Geen enkele lichaamsoefening kan, volgens S., het bewust en blijvend eigendom van den beoefenaar worden, wanneer ze niet in den volmaakten vorm wordt aangel eerd. Daarom verlangt de heer van Aken en hier vooral krijgt zijn be langrijk artikel ook waarde voor ons Indisch leger„Strammheit!" Hij zegt: (ik moet) op het opmerkelijke feit de aandacht vestigen, „dat voor zoover ik gelegenheid had waar te nemen, in alle legers van „Europa (Zwitserland bovenaan) de grootst mogelijke „Strammheit" wordt „gfëischtSlechts aan volkomen correct met volle energie uitge voerde oefeningen wordt door allen, zoowel militaire als burger-opvoe- „deis, blijvende waarde toegekend. En nu wil het er bij mij niet in, „dat die allen ongelijk, en dat de weinigen, die de „Strammheit" uit den „booze vinden, gelijk zouden hebben. De onhebbelijkheid, de eigenzin nigheid, de onverschilligheid en de traagheid, die men karaktertrekken „van den ras-echten Hollander gelieft te noemen, zijn ondeugdendie, ,waar eene massa tot eenheid van willen en handelen moet worden „opgevoed, niet geduld kunnen worden. Men moet ze bestrijden door, „van den eersten dag af aan de hoogste eischen aan snel en nauwkeurig „handelen te stellen; „Strammheit" is daarbij een krachtig hulpmiddel, „omdat zelfbeheersching er het gevolg van is. De moeite, die men aan vankelijk heeft om den man aan flink en snel handelen te gewennen „wordt ruimschoots door het resultaat beloond. Het niet in acht nemen „van deze waarheid is, naar mijne meening, ook eene der hoofdoorzaken „van het bij ons bestaande tekort aan marschvaardigheid". Voor den langen marsch beveelt S. ten slotte den „Eilschritt" (marche en flexion) aan, waarmee bij geringe inspanning gemakkelijk 1000 M. in acht minuten kunnen worden afgelegd. In Ma vors No. 4 treft men o. a. aan het vervolg en slot van een artikel over het slechte marcheeren. In het Tijdschrift voor het Binnenlandsch Be s t u u r schrijft A. M. Vermast- „Hippologi sche Verhandelingen" (het derde stuk in afl. 5), waarin een beknopt overzicht wordt gegeven van wat ook voor niet-paardenkenners van belang is te weten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 687