v. H. Wijze Dan Eedsaflegging door Dapanners. 658 ,T H®' °r1?aan der Ned- Vereeniging „Onze Vloot" geeft in circulaire "7°) ("aart 1909) o. a. een artikeltje over de organisatie onzer defensie, aan de hand van de rede door den Minister van Marine in Februari in de Eerste Kamer gehouden. Het „Orgaan van de Bereden Artillerie" Ho. 4 opent met een artikel van J. C. J. Kempees: Iets omtrent de beweeglijk heid van het nieuwe veldgeschut in Ned. Indië. De be langstelling, die S. voor de Indische Artillerie heeft gehouden en de sympathieke toon, waarop hij over den tijd van zijn detacheering bij ons spreekt, maken het artikel dubbel aangenaam te lezen. Bijlage van de circulaire van den Directeur van Justitie ddo. 28 Januari 1909 No. 1036. Batavia, 22 Januari 1909. Omtrent den gerechtelijken getuigeneed bepaalt art. 122 van het Ja- pansche Wetboek van Strafvordering: „De rechter zal den getuige den eed laten afleggen, dat hij volgens „zijn geweten de waarheid zal zeggen, niets verheimelijken en °ook „niets bijvoegen zal. De geschreven eed wordt na voorlezing door den „griffier, door den getuige onderteekend en gezegeld. Ingeval dit niet „kan plaats hebben, wordt daarvan door den griffier"aanteekening „gehouden". 6 Speciaal voor vreemdelingen is in de wet van 10 Maart 1899 No 50 bepaald, dat, waar volgens wettelijke bepalingen, onderteekening en ze geling geboden is, buitenlanders kunnen volstaan met onderteekenin°- alleen. 8 In de Chihosaibansho, overeenkomende met onze arrondissementsrecht bank, te Kobe, waar eenige terechtzittingen door mij werden bijgewoond waren gedrukte eedsformulieren in gebruik, die door de betrokkenen' moeten onderteekend en gezegeld worden. Het getuigeneedsformulier luidde b. v. „Geschreven eed. „Ik zweer, dat ik volgens mijn geweten de waarheid zal getuigen zon- „der iets te verheimelijken of iets bij te voegen. „De getuige. De zegeling heeft plaats met het persoonlijk zegel van den betrokkene her.welk de meeste volwassen mannen bezitten. Heeft de te beëedigen persoon geen eigen zegel, dan gebruikt hij het zegel hom door de natuur geschonken: hij (zij) stelt op het formulier een inktafdruk van zijn (haar) rechter binnenduimtop. In Japan bestaat dus de eedsaflegging daarin dat het geschreven eeds formulier na voorlezing door den griffier, door den te beëedigen persoon wordt onderteekend en met zijn persoonlijk cachet gezegeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 688