Tactische Correspondentiecursus. Onderstelling no, 1, Vervolg van blz. 567). Ad. 3. Dat terreinverkenners immer van groot belang zijn geweest voor een wapen in zijne bewegingen zoo afhankelijk van het terrein als de artillerie, spreekt wel van zelf; te meer trekt het de aandacht, dat men eerst in de negentiger jaren begon eenig personeel ter verkenning van den te volgen weg, tevens dienende als pionierafdeeling, vooruit te zenden. Met het vooruitgaan van de techniek trad de doelverkenning op den voorgrond. De invoering van het rookzwakke buskruit maakte nieuwe maatregelen tot opsporing en plaatsbepaling der te beschieten doelen noodzakelijk; zoo ontstonden de doelverkenners, die alras bleken meer waard te zijn in de theorie dan in de practijk. Immers, het is duidelijk, dat de tegenpartij zeer afdoende maatregelen nemen zal om deze doel verkenning te beletten en alleen bij vredesoefeningen, waar niet met scherp geschoten wordt, kreeg men soms eenige betrouwbare berichten. Toch kon dit geen reden zijn, om den artillerieverkenningsdienst alle beteekenis te ontzeggen; het verkennen van wegen, enz., om de begaan baarheid te beoordeelen, bleef voortdurend noodzakelijk, maar bovendien bracht de invoering van het hedendaagsche snelvuurgeschut, waardoor de tactiek der artillerie te velde op geheel nieuwe grondslagen gevestigd werd, den verkenningsdienst der artillerie meer dan ooit op den voorgrond. De groote en snelle uitwerking der tegenwoordige artillerie noodzaakt tot gedekten opmarsch en tot gedekte stelling, terwijl het steeds een eisch zal blijven, dat de artillerie in staat zij immer op het eerste bevel het vuur te openen. Hoewel de hedendaagsche richtmiddelen in verband met het stilstaan van de affuit gedurende het vuur, het toepassen van de indirecte richting onvermijdelijk bij gedekte opstellingen aan merkelijk vereenvoudigd heeft, blijft het noodzakelijk de gegevens voor de richting van te voren te bepalen, opdat niets eene snelle opening van het vuur in den weg staat. Het verkennen van het terrein, van mogelijk in te nemen stellingen, van de daarheen voerende wegen en het vaststellen van de richtgege- vens uit die stellingen ten opzichte van punten, waar de vijand zich vertoont of zich vertoonen kan, wordt nu de taak van den artilleriever kenner. Terwijl de Artilleriecommandant gedurende den marsch bij den Alg. Bev. blijft, om steeds op de hoogte van diens plannen te zijn, zendt hij zijne verkenningsorganen vooruit, die hem geregeld alle bij zonderheden, voor de artillerie van belang, melden. Zeer eigenaardig spreekt het reglement der Fransche veldartillerie in dit verband van orienteur. De taak van den orienteur kan als volgt worden samengevat

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 712