Boekentafel. Ouerzicht uit eenige fflaandbladen. In de Militaire Spectator van November bespreekt T. de rapporten van de Deenscke parlementaire commissie in zake de landsverdediging in een zeer interessant artikel. Zooals bekend is, -werd met de versterking van Kopenhagen aan de landzijde middels provisoire credieten een aanvang gemaakt tegen den wil der meerderheid van het Folketing. Het verslag der verdedigings commissie bevattende de resultaten van een onderzoek naar de bestaande toestanden en een ontwerp van een plan voor landsverdediging, dat eerst thans gepubliceerd is, (de commissie werd in 1902 benoemd) maakt het onderwerp van deze studie uit. Een enkele greep veroorloven wij ons te doen, ter overweging, helaas, ook voor vele Nederlanders: „Met nadruk en met overtuiging durf ik echter opkomen tegen het „ontzenuwende motief, waarvan het partijverslag {de Sociaal democratie) „niet heeft geschroomd zich te bedienen en dat is neergelegd in de woor- „den: Het is onmogelijk voor het Deensche volk zijn land of zijne neutraliteit te verdedigen tegen een aanval van eene grootmacht'''". „Wanneer men een dergelijke, op ontzenuwing doelende uitspraak, zon- „der eenigerlei motiveering in het strijdperk ziet slepen, dan dringt een „gevoel van weerzin zich op en moet men zich geweld aandoen om in „de uitgestalde idealen nog iets anders dan klatergoud te zien". De Spectator-aflevering bevat voorts nog artikeltjes, voorstellende vereenvoudiging van den dienst bij een veldwacht en van de comman do's uit den Batterij dienst Vesting Artillerie, respectievelijk van luite nant van den Akker en kapitein Verzijl en een lezenswaardig artikel van kapitein Bergansius„Opleiding tot zelfstandigheid". Bij dit laatste artikel dringt zich echter de vraag op„Moet en vooral kan dat zóó in vier maanden tijd?" Het idee is heel mooi, maar den Nederlandschen officier ontbreekt de tijd voor zoo'n opleiding, die wer kelijk bruikbare veldsoldaten zou moeten leveren. Wat daarvoor noodig is en hoé dat voor de Infanterie kan geschieden kan men o. a. lezen in een hoogst belangrijk vervolgartikel „Journal d'un commandant de compagnie" in het Journal des Sciences Militaires van 1905. In „Levering van steenkolen aan oorlogvoerenden" bespreekt v.O. een desbetreffend academisch proefschrift van Mr. G. A. Scheltus. In de Militaire Gids No. 11 toont X aan, hoe de minder bemid delde leerlingen van den Hoofdcursus te Kampen door de eigenaardige toestanden aldaar wel gedwongen worden schulden te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 97