779 Spraakleer der iïlaleische Taal door D. Gerih uan Wijk, heeraar aan de afdeeling Taal- band en Volkenkunde nan het Gymnasium Willem III te BataDia. Overzichtskaart Dan den Indischen Archipel Leerboek der Dederlandsche Sienographie. 3e druk, Uitg, G, Kolff 8 Co, Batania. Mag de schrijver van dezen druk alleen zeggen, dat hij nagenoeg de zelfde is als de voorgaande, het feit dat een dergelijk studieboek weer herdrukt is, zegt meer, dan welke aanbeveling ook. De Heer Gerth van Wijk behoort tot een der corypheën op het gebied van de Maleische Taai-studiën. Wij kunnen dit boek voor hen, die zich verder in de geheimen der taal willen inwijden, gerust aanbevelen. Druk en uitvoering doen den uitgever alle eer aan. Eed. aanwijzende de standplaatsen der Euro- peesche ambtenaren bij het Binnen- landsch Bestuur. Schaal 1:6000.000. Toestand 1 April 1909. Een handig, overzichtelijk kaartje, speciaal de verdeeling van ons Be stuursgebied en de suoi't van Bestuur vermeldend. De kleuren zijn zacht, het geheel maakt een aangenamen indruk. Voor de leden van de Staten-Generaal en onze Bestuursambtenaren een groote aanwinst. „Correspondentieschrift" door 3. h. Wery. Zesde vermeerderde en verbeterde druk. Uitgave door den Schrijver. Het leerboek voor de Stenographic „Correspondentieschrift" naar het systeem Stolze en bewerkt door J. L. Wery is gemakkelijk voor zelfon derricht te gebruiken. Er is echter één ding waaraan niet genoeg zorg besteed is; nl. het verbinden van woorden. Ieder woord (ook van samengestelde woorden) moet afzonderlijk ge schreven worden. En juist het afkorten van woorden of het schrijven van z. g. logogrammen maken stenografie tot een snelschrift. Overigens is het Stolze'sche systeem genoeg bekend om het hier nog eens te bespreken. In het leger vindt de stenografie nagenoeg geen toepassing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 105