788 tijd die werving blijven aanmoedigen, dan zou dit op den loop daarvan zeker een blijvend gunstigen invloed hebben gehad. De toeloop van die categorie van aangeworvenen verminderde reeds in 1898, en verliep geheel, toen voor de tweede maal en nu zelfs gedurende ruim twee en een halfjaar (van 1 Juni 1899 tot 7 Februari 1902) het Kon. Besluit van 29 Juli 1873 tijde lijk buitenwerking werd gesteld. De gevolgen bleven dan ook niet uit, want, daar de werving van vrijwilligers voor ons ko loniaal leger hoe langer zoo meer verliep, en de toestand -zoo was geworden, dat men het zonder de gedetacheerde miliciens al niet meer stellen kon, werd van af 7 Februari 1902 de ge legenheid tot detacheering van miliciens bij het Ind. leger heropend." Dat tijdelijk buiten werking stellen van bepalingen, welke gunstig konden werken op het beloop der koloniale wei ving, en het dan weer met buitengewone middelen aanmoedigen dier werving is een donkere draad, welke door de geheele geschie denis van die werving loopt D- Het is met recht telkens een hollen of stilstaan geweest. Men heeft zich te veel gestoord aan de berichten, welke uit Indië telkens hier kwamen omtrent een tijdelijk meerdere of mindere behoefte aan militairen aldaar. Ging het met de werving gunstiger, dan verminderde men den toeloop weer en deed deze dikwijls sluiten in plaats van die gelegenheid te baat te nemen om daardoor een geregelde aan vulling in de hand te werken. Dat is o. i. steeds de fout geweest; men heeft nooit een vasten weg gevolgd om zorg te dragen, dat altijd in de goede richting gewerkt werd. Was de leiding daarvan in één hand geweest, van iemand, rekening houdende met de nooden doch vooral met de steeds verande rende omstandigheden in onze koloniën en in het bijzonder van het Indische Leger, dan zou zeker het Europeesche deel van dat leger niet met snelle schreden zijn verloopen en de toestand daarvan niet zorgwekkend zijn geworden, want zon der die militairen kan men zich het Nederl. Indische leger niet denkeneen degelijke kern van Nederlanders zal stevigheid en kracht aan het leger-organisme moeten bijbrengen. 1) Dit is ook het geval met de werving van Inlanders. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 116