799 (zie boven), het district Omaruru zuiveren; die der O.-colonne luidde: le het district Gobabis vau vijanden zuiveren, 2e ver binding met Grootfontein zoeken, 3e de Oost-greus (met Britsch Betchuana-land) afsluiten om uitwijken der Herero's te voorkomen. De later te vormen hoofdcolonne zou vermoedelijk als taak krijgen oprukken tegen Otjisongati en Waterberg; daar deze af deeling echter eerst in April op volle sterkte zou kunnen zijn, bestond dit plan nog slechts in embryo. Kan men zich met de opdracht der W.-colonne nog veree nigen, die van de O.-colonne was onder de gegeven omstandig heden veel te zwaar. Er was nog geen trein aanwezig, om de troepen op eenigen afstand van de basis te kunnen verplegen, de geweldige afstanden moesten door deze colonne te voet wor den afgelegd en voor doorgezette en samengestelde operatieën als waarvan hier sprake is, was de beschikbare troepenmacht nog veel te zwak Het afsluiten van de grens, toch een moeilijke opdracht voor onberedenen, had in de opdracht gevoegelijk ge mist kunnen worden; het uitwijken van Herero's naar Britsch gebied zou gesteld dat deze daar plan op zouden gehad heb ben waarlijk eerder een voor- dan een nadeel zijn geweest, doch de opgave om dit te beletten was waarschijnlijk een gevolg deels van den wensch, een verdelgings-oorlog te voeren en daarom den vijand in zijn geheel binnen de grenzen te houden, deels van dien, om de kostbare kudden vee niet voor de kolonie verloren te doen gaan. Ook het verbinding zoeken met Groot fontein kon niet op den weg liggen van een betrekkelijk zwakke, onbereden afdeeling als onder von Glasenapp's be velen gesteld was, zooals een enkele blik op de kaart ïeeds uitwijst. Neemt men bovendien nog in aanmerking, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de spoorbaan nog talrijke vijanden ophielden, dan komt men tot de conclusie, dat de actie zich na de aankomst van het'marine-bataljon en in afwachting van 't beschikbaar komen van bereden afdeelingen had moeten bepa len tot het verbinding zoeken met en c. q. ontzetten van Go babis, Outjo en Grootfontein, de eerst genoemde plaats vanuit Windhoek, de beide andere vanuit Karibib. Dan zou overwo gen hebben moeten worden of vasthouden dezer plaatsen voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 127