S05 Zoo waren dus achtereenvolgens al 3 data genoemd voor de gecombineerde operaties tegen de Onjati-bergen, een noodzakelijk gevolg ervan, dat reeds een datum werd vastgesteld, vóórdat de daartoe noodige troepen der hoofdcolonne in hun geheel aan wezig en gereed waren. Voor een goed deel is aan de mislukte samenwerking tusschen Oost- en hoofdcolonne ook het voor de Duitschers ongelukkige gevecht bij Okaharui te wijten. Toen von Glasenapp den len April alleen in de richting der Onjati-bergen oprukte en den volgenden dag reeds, bedreigd door de nabijheid van sterke vijandelijke afdeelingen en niets bemerkende van een opmarsch der hoofdcolonne (er waren vuurpijl-signalen afgesproken), weer tot den terugtocht naar Onjatu moest besluiten, konden de Herero's zich met groote overmacht tegen hem wenden. Wan neer dezen tegelijk door de hoofdcolonne uit het Westen bedreigd waren geworden, zou wellicht de overvalling bij Okaharui ach terwege zijn gebleven. In de tweede plaats is de oorzaak der zware verliezen aan Duitsche zijde ook hier wederom te zoeken in de onvoldoende verkenning, die weer is terug te voeren op gebrek aan beredenen. Wèl was het terrein, waar de colonne werd overvallen, uiter mate geschikt voor een hinderlaag en door het dichte doorn struikgewas, zoo goed als onbegaanbaar, maar met opoffering van eenigen tijd zou toch ook hier wel door kleine bereden afdeelingen de hoofdtroep tijdig gewaarschuwd kunnen zijn. In de derde plaats eindelijk was de physieke en moreele kracht van von Glasenapp's colonne sterk verminderd in de uitvoering der te zware taak, haar door Leutwein opgedragen. Bij Onjatu terruggekeerd, deed de typhus haar intrede in von Glasenapp's colonne en woedde daar weldra zoo hevig, dat de geheele macht naar Otjihaënena in quarantaine werd gezon den. Yan de geheele Oost-colonne bleef voor de operatiën niets beschikbaar dan de te Rietfontein en Gobabis achtergelaten manschappen. De West-colonne onder majoor von Estorff was 20 Februari van Omaruru opgebroken, sterk 2 compagnieën (een van het marine-bataljon en de compagnie Franke) en 5 kanonnen om

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 133