808 - Uit verkenningen en berichten van spionnen en van een van Waterberg gekomen zendeling bleek dat de Herero's voor een deel bij Onganjira, voor een ander deel bij Oviumbo en Okatumba stonden. Den 30en Maart was een groot deel der Herero's uit de streek van Otjimbingwé bij Teufelsbach over de spoorbaan getrokken en had zich ook naar de Onjati-bergen begeven, waardoor de hoofdcolonne bij haar opereeren minder gevaar in den rug dreigde, het aantal tegenstanders in front echter vermeerderd was; het voordeel was evenwel grooter dan het nadeel. Twee gevechten leverde de hoofdcolonne: dat bij Onganjira, waar de vijand verdreven werd en dat bij Oviumbo, waar de Duitschers onder dekking der duisternis het gevechtsveld moesten ruimen. Het échec, zoo mogen we 't gerust noemen, bij Oviumbo is in hoofdzaak toe te schrijven aan de volgende oorzaken: lo. Onvoldoende sterkte der troepenmachtBegin Maart waren in Z. W. Afrika aanwezig: 620 man bezettingstroepen en bovendien: 110 officieren, 2367 man en 45 stukken, waarvan zooals hiervoren reeds vermeld 55 officieren, 1272 man en 25 kanonnen en mitrailleurs te Okahandja verzameld waren. Toch rukte Leutwein slechts uit met 700 man (5 comp. Inf. en 2 comp. marine troepen) waarvan onderweg nog 2 marine-compagnieën te Otjosasu werden achtergelaten. Aan het gevecht bij Onganjira namen dun 5 comp. 500 man) deel, aan dat bij Oviumbo slechts 400 man, daar weder een compagnie bij den trein werd achtergelaten. 2e. Onvoldoende offensieve geest der jonge Duitsche troepen. Was reeds bij Onganjira gedurende acht uren een vuur gevecht geleverd en eerst tegen den avond (7 uur n. m.) tot den storen overgegaan, waarbij de vijand onmiddellijk zijne stellingen ontruimde, bij Oviumbo wierpen de Duitschers zich bij 't eerste treffen op den grond en bleven 10 uren lang lig gende vuren, waarna onder dekking der duisternis de terug tocht werd aangenomen. Groote verliezen hadden hiertoe niet gedwongenhet achturige vuurgevecht bij Onganjira kostte den Duitschers 2 dooden en 9 gewonden, terwijl in tien uren bij Oviumbo 10 dooden en 13 gewonden aan Duitsche zijde vielen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 136