- 810 zou hebben gekregen. Men zou zelfs geneigd zijn aan te nemen dat die wijze van watervoorziening in Z. W. Afrika niet mogelijk is geweest, wanneer niet na den oorlog daarvan een ruim ge bruik gemaakt was tot besproeiing en ontginning van het land en op alle nieuwe stations der Otawi-spoorlijn. Dat niet ook gedurende den veldtocht dat middel is toegepast, moet een zeer ernstige fout genoemd worden. Het moreel der Herero's is in deze periode sterk gestegen. Zware verliezen hebben de Duitschers hun niet kunnen toe brengen, daarentegen hebben dezen eenige malen gevoelige slagen gehad. In Januari, toen nog geen versche troepen in de kolonie waren, zijn de Herero's na de eerste overvallingen nergens meer offensief opgetreden; in Maart en April zien we hen herhaal delijk met taaien moed stellingen verdedigen en daaruit zelfs offensieve stooten verrichten, terwijl zij ook in meerdere ge vechten van den beginne af aanvallers waren. De opzet der strategische maatregelen van Leutwein (of van den Generalen Staf te Berlijn?) is als gehéél minder juist ge weest. De onbereden troepen konden voor de operatiën over groote afstanden niet met succes worden aangewezende over- groote inspanning van de colonne Glasenapp gevorderd, heeft niet weinig tot het gemakkelijk veldwinnen der typhus bijge dragen, de mannen hadden geen weerstandsvermogen meer. Het versnipperen van de beschikbare macht over 3 colonnes, die opdrachten kregen, waaraan ze voor een deel toch niet konden voldoen, kon ook aan het succes der ondernemingen niet bevorderlijk zijn. Zooals reeds hier voren werd gezegd, had Leutwein, zoolang geen sterke bereden troepen waren aange komen, zich moeten bepalen tot het vasthouden van (c. q, van een deel van) de bezette posten, het verdrijven van den vijand uit de nabijheid daarvan en het door één krachtige colonne, zooveel mogelijk beredenen, doen zuiveren van de streek om den spoorweg. Den 5en April kwamen de paarden uit Argentinië (den lOen Maart was een kleine eerste bezending gearriveerd, die voor de Artillerie bestemd werd), terwijl intusschen reeds tot aan koop van paarden en muildieren (1300 en 400) in de Kaapkolo nie was overgegaan. Met het eind der maand April viel samen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 138