814 - Waterberg aan te grijpen, uitvoeiing kon geven, werd hij in opperbevel vervangen door den uit Duitschland gezonden generaal von Trotha. Belangrijke versterkingen vertrokken nog uit Duitschland en weer werd tot een geheel nieuwe organisatie der expedition- naire troepen overgegaan. De voor de operatiën bestemde infan terie was nu geheel bereden en werd ingedeeld in twee veld- regimenten, elk van 3 bataljons (de troepen voor 't Z tegen de Bondelzwarts 2 comp. waren in deze formatie begrepen). De onberedenen (het marine-bataljon) werden, voor zoover ze niet in quarantaine waren (2 comp. te Otjihaënena) voor den étappedienst aangewezen. Eene zeer krachtige artillerie, niet minder dan 8 batterijen (waarvan één in 't Zuiden) moest de gevechtskracht nog verhoogen. Yan 11 Juni tot 10 Juli kwamen de verschillende transporten aan. Yon Trotha zelf was den llen Juni te Swakopmond gearriveerd en had onmiddellijk het commando van Leutwein overgenomen. Hij keurde in beginsel het operatieplan van zijn voorganger, een concentrischen voormarsch tegen den Waterberg goed, maar wilde met de uitvoering wachten tot alle troepen in de kolonie aangekomen en die, voor de onder neming bestemd, bereden gemaakt zouden zijn. Zooals te voren reeds ter loops is aangestipt, ging het gebruik van uitsluitend bereden troepen in groote verbanden met zeer groote moeilijkheden gepaard voor wat betreft verpleging en vooral watervoorziening. Uit de ondervinding, door de colonne von Estorff in de eerste helft van Mei opgedaan, was reeds gebleken dat de grooter snelheid, die de beredenen konden ont wikkelen, slechts voor een deel tot haar recht kwam, omdat de colonne gebonden was aan een trein met geringe snelheid. Voor de operaties tegen den Waterberg had dan ook, te meer daar de houding der Herero's volstrekt geen spoed gebood, gebruik gemaakt kunnen worden van gemengde colonnes (later tot éen te vereenigen) uit beredenen (voor verkenning en vervolging) en onberedenen (om de verplegings-moeilijkheden te verminderen), samengesteld. Het plan van von Trotha, de beslissende operatiën nog uit te stellen tot meer troepen beschikbaar waren, kan niet anders

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 142