818 Bij het bovenstaande bedenke men echter wel, dat hier alleen bedoeld wordt „het eerste vuur" de vuurdoop. Bij het een herhaald in het vuur komen wordt het wat anders en is er dan bovendien nog een groot verschil tusschen het in dat vuur KOMEN en een in dat vuur ZIJN. Hierover later. „Weet echter voor altijd gij Nieuwelingen, dat een kogel, die men hoort al lang voorbij is en dus voor dien hoorder niet meer gevaarlijk kan zijn." Men hoort dus de kogels door de lucht snellen, maar tegenover eenen Inlandschen vijand niet alle op dezelfde wijze. Zoo hoort men de zware knallen van donderbussen, lilla's en oude kanon nen, de knallen der voorlaadgeweren, de korte krachtige knallen der beaumont of achterlaat- en de scherpe dubbele knallen der repeteergeweren Model '95, in 's vijands handen. Men ziet de groote witte rookwolken van die lilla's en donder bussen, en de kleinere wolkjes van voor- of achterlaadgeweren tegen het groen van de gampongranden scherp zich afteekenen, maar van het schieten der nieuwmodel repeteergeweren vermoedt men iets te zien, afgaande op het geluid daarvan, tenminste, wanneer daarmede geen salvo's worden afgegeven. Men hoort het lood van de kogels uit voorlaadgeweren gonzend door de lucht vliegen, wanneer deze op middelbare afstanden worden afgeschoten. Men hoort kogels door de lucht snorren als een kurkentrekker bij vuurpijlen; dat zijn kogels, die om hunne lengteas draaien of wentelen, weinig gevaar opleveren en in een grooten boog neerkomen. Uit achterlaadgeweren op 600 meter afgegeven, hoort men de kogels sissend aanwaaien als een langgerekt sst. Fluitende kogels wijzen op een te laag schieten door gras of alang-alang. Het komt zelfs voor, dat zoo'n kogel dan snorrend zingt, hetgeen men op schietterremen ook kan waarnemen. Hoort men echter een zeer kort sissend geluid, als st of ft, dan kan men zeker zijn, dat dit geluid wordt voortgebracht door kogels uit achterlaadgeweren, op korten af stand afgegeven. Ook kogels uit goede voorlaadgeweren kunnen op korten afstand dat geluid voortbrengen. Kogels uit onze repeteergeweren, in 's vijands handen, hoort men op middelbare en groote afstanden als een kort en krachtig tèk-tok, een gevolg van het feit, dat die kogel sneller loopt dan het geluid er van

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 146