826 aangelegd, zullen door de pioniertroepen toch veelal bestaande natuurlijke wegen in kunstwegen veranderd worden. Als spoorwegen komen alleen in aanmerking, veldspoorwegen, die uitsluitend voor militaire doeleinden worden aangelegd. Groote kunstwerken, uitgravingen en ophoogingen worden daarbij in den regel vermeden. Van de tramwegen kan hier alleen het Decauville spoor worden genoemd. Het maken van waterwegen zal zich hoogstens bepalen tot het graven van kleine geulen of kanalen en dan nog alleen in lage streken. Voor het herstellen en verbeteren van waterwegen, moet of de bedding worden uitgebaggerd, de waterspiegel door afdamming of waterloozing worden verhoogd of verlaagd; ver sperringen door vastgeraakte boomstammen of anderszins worden opgeruimd door kappen, zagen of door springmiddelen te laten springen. Middelen om het water over te gaan bestaan in het zoeken en maken van doorwaadbare plaatsen, het overtrekken met behulp van vaartuigen, vlotten of pontons, het maken van bruggen, als daar zijn: oeverbruggen, bruggen met vaste ondersteunings middelen, jukbruggen, peiler- en schanskorfbruggen en bruggen met drijvende ondersteuningsmiddelen. De seingemeenschap wordt daargesteld door optische-, acusti- sche- en electrische telegrafie en telefonie. Ten slotte wordt voor het vernielen of onbruikbaar maken van gemeenschapsmiddelen in het algemeen wederom vereischt het gebruik van pioniergereedschappen en de behandeling en toepassing van springstoffen. Voor de uitvoering van de hierboven bedoelde werkzaamheden wordt behalve van het geoefend personeel van het Korps Genie troepen, in den regel en in numeriek grooter aantal, gebruik gemaakt van gehuurde of gedwongen werkkrachten, waarvoor hier in Indië al bijzonder de gelegenheid gunstig is, wegens de vrijwel overal voorkomende vertrouwdheid van den inlander met bamboe- en graafwerk. ad c. Terwijl de samenstelling van de heden in gebruik zijnde springmiddelen geheel in handen van de particuliere industrie berust, blijft dus voor den pionier-officier alleen over het gebruik

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 154