827 daarvan voor vernielingen en opruimingen. Door de in verschil lende voorschriften voor onderscheidene constructies pas-klaar gemaakte formules, is het gebruik van deze gevaarlijke spring stoffen ook gekomen binnen het bereik van niet-speciaal-technisch personeel en zal de toepassing daarvan geen nadeel opleveren voor het tactisch- of strategisch doel dat daarmede beoogd wordt, daar toch in de werkelijkheid de tijd tot uitvoerige berekeningen, tenminste de controle op zu.ke berekeningen, zal ontbreken. Daar waar meer ingewikkelde electrische ontstekingen toepassing zullen vinden, kan ook verwacht worden dat daarvoor bijzonder onderlegd personeel zal worden aangewezen, dat met de daarvoor benoodigde toestellen en instrumenten zal weten om te gaan. ad d. Hoewel volgens de ondervinding in den R.-J. oorlog- opgedaan, de mijnoorlog verrassend veel is toegepast, is het daarentegen bij de jongere krijgsverrichtingen van het N. I. Leger een groote zeldzaamheid, dat van mineur-ot sappeurkunst wordt gewag gemaakt. Niettemin zal ook ons leger er prijs op stellen eenig daarin geoefend personeel te bezitten, waarop het in tijd van nood zal kunnen rekenen. De sappeurkunst wordt in den tegen woordigen tijd als veld- versterkingskunst reeds vrijwel geregeld door de infanterie uit gevoerd. De algemeene wensch is dan ook dat ieder infanterist van een stuk graafgereedschap wordt voorzien, waarvoor in de meeste legers wel, in het onze echter nog steeds geen beslissing is genomen. De mineurkunst echter vereischt weer meer bijzonder daarvoor geschikt personeel, maar het is ook al weder bij de toepassing daarvan, die alleen in den positie-oorlog zal voorkomen en dan daarvoor technici zullen aanwezig zijn. ad e. De vluchtige versterkingen die tot de veldversterkings- kunst behooren, geven door haren naam reeds aan, dat daarvoor geen bepaald technische troepen kunnen worden aangewezen, maar dat men daarbij in de meeste omstandigheden op het beleid van den infanterist zelf zal moeten rekenen, waar deze werkzaamheden als regel onder het vijandelijk vuur zullen plaats hebben Alleen de bouw van verzwaarde veldversterkingen zal aan de Pioniertroepen kunnen worden opgedragen, die zich echter

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 155