830 meer moderne speciaal technische zaken. In hun hart voelen zij zich dan ook feitelijk ingenieur en zien met eenige minachting neer op de werkzaamheden die zij verrichten als pionier-officier. Yan hun kant zullen er dan ook hoogstwaarschijnlijk geen stemmen opgaan, die zich zouden verzetten tegen eene ont heffing van hunne diensten als pionier-officier, maar met vreugde zullen zij daarentegen het vooruitzicht op meer technische werk zaamheden begroeten. De vergelijking tusschen de beide categorieën van officieren, kan dus aanleiding geven tot de volgende beschouwingen Het korps genietroepen bestaat uit de staf, een le, 2e en Be compagnie als pioniercompagnieën, de 4e compagnie is spoor-en telegraafcompagnie. Wanneer de commandant van den staf, tevens korpscommandant, een genie-officier is, kan de luitenant adjudant een officier van het wapen der Infanterie zijn, zooals reeds jaren het geval is xj. De pionier-compagnieën staan echter geheel onder commando van infanterie-offieieren, pionier-officieren, zoodat daardoor 3 kapi teins en 9 luitenants plaats maken voor hunne collega's van het Hoofdwapen. De spoor-en telegraafcompagnie behoort in zijn geheel te blijven onder genie-officieien, zoodat daarvoor meer technische werkzaamheden als electrische telegrafie en telefonie en electrische ontstekingsmiddelen, die aan den pio nier-officier zouden worden opgedragen en dus bij het korps genietroepen moeten worden uitgevoerd, geen beletsel vormen tegen de uitvoerbaarheid van deze beschouwingen. De organisatie van het korps genietroepen ondergaat dus hoe genaamd geen wijziging, evenmin als de genie-officieren er eenig nadeel van zullen ondervinden. Door het groote gebrek aan genie-officieren, vooral kapiteins, is men genoodzaakt het E. A. schap in handen te stellen van een luitenant, terwijl vooral met de groote beteekenis die de Buitenbezittingen in de laatste jaren hebben gekregen, ook de verantwoordelijkheid van den E. A. genie-officier in hooge mate is vermeerderd. Het is niet noodzakelijk dat de pionier-officieren voor onbe- 1) Beter een bataljon „Pioniertoepen" organiek bij de Infanterie ingedeeld en daaruit gerecrutet-rd. De hoofdofficier, commandant v/h korps Genietroepen kan voorloopig ver vallen zoolang er een dergelijk incompleet is als in de laatste jarer (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 158