833 Ten slotte zijn op het oogenblik verschillende detachementen van het korps genietroepen zeer vredelievend op onderscheidene plaatsen van den archipel te werk gesteld voor het opruimen van rivierhindernissen en het verbeteren van communicatie middelen. Bij al die expedities zijn het dus alleen de toepassing van de telefoon en was het in Atjeh de spooraanleg, die de leiding van speciaal-technisch personeel noodzakelijk maken. Het Korps-genietroepen heeft daarvoor zijn spoor- en telegraaf- compagnie. De genie-officieren kunnen beurtelings eenigen tijd bij die compagnie te werk gesteld worden, desvereischt uit brigade stelde telegrafische gemeenschap vast. Na het échec werden ver schillende -tochten gemaakt, echter zonder bijzondere technische uitvoerin gen, de herovering van Tj. N. werd door het laten springen der muren met buskruit, zeer gebaat. Mataram werd met Ampanan en de verschillende posten telefonisch verbonden. Voor de Djanibi-expeditie 1901 werd wel eene sectie-genietroepen aange wezen onderbevel van een luitenant, doch ter beschikking van den Militai ren Commandant van Palembang, om te worden belast met den bouw van een tijdelijk troepenlogies te Moeara Tambesi. Later werd die sectie naar verschillende posten gezonden, om eveneens troepenlogies te bouwen. De Korintji-expeditie 1903, één sectie onder commando van een kapitein. Bij het bouwen van bivaks worden pijpwelboringen geslagen, omrasteringen met gewapend draad, middels bamboegeleidingen water aangevoerd, het voorterrein geraseerd. Het verkeer over het meer geschiedt met vlotten, een verhoogd schilderhuis is voor bewaking. In de Tapanrivier wordt met springmiddelen een geul gemaakt, over die rivier en anderen, loopbruggen, juk- schraag- maar vooral hangbruggen geslagen. Bij den stormaanval wordt gebruik gemaakt van handgranaten, de paggers met bamboe omvergehaald, flessehen met petroleum gevuld om de kampong in brand te steken. De communicatielijn wordt verbeterd, in rotsen met springmiddelen trappen gemaakt, een telefoonlijn aangelegd, van optische seindienst op een enkele plaats gebruikt gemaakt. De Boni-expeditie 1905, twee sectiën onder een kapitein. Indekking van barakken met imitatieleer, nortonboringen beproefd, rivierovergangen en gevolgde weg verbeterd, buskruit en slaghoedjes van den vijand vernietigd, Bivaks opgericht voor langer verblijf, decauvillespoor gelegd. Afgebrande steenen gebouwen middels springmiddelen opgeruimd, een reeppont over eene rivier en bruggen tot 34 M lengte geslagen, een weg over het geberg te getraceerd. Bij don aanval in de versperring een weg gekapt, handgra naten geworpen, lilla's met dynamiet vernield, bentigs geslecht. Telefoon lijnen geslagen en in het begin met de schepen optisch geseind. Bali 1906, 3 sectiën, één kapitein, 3 luitenants. Hetzelfde als in Boni, door middel van springgelatine wat meer muren van poeri's geslecht, bruggen van 4-19 M. Decauvillebaan, drijvervlotten, optische telegrafie, telefoon. Extra-bijlage I. M. T. I. M. T. 1909. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 161