836 haar gemak te zijn, dan werd het huis volgens de aanwijzingen doorzocht. Zoo niet, dan ging ze een paar manschappen bij het onderzoek vóór. Deze manier is natuurlijk ook niet in den haak, maar van twee kwaden moet men de minste kiezen. Nooit heb ik hiermee een ongeluk gehad. Men moet echter reeds eenige ervaring bezitten om deze methode te volgen, daar men dan eerst eenig kijk op de menschen heeft gekregen. Op zekeren avond rukte eene patrouille in Pedir uit op bericht, dat er zich in een huis een vijandig hoofd bevond. Het huis werd omsingeld; er was leven in het huis en er werd heen en weer geloopen. Drie maal werd aangeroepen, geen antwoord. Vuur afgegeven en twee wanden afgehaald. Nu werd het huis met behulp van bamboes, aan welks einden obors waren gebonden, doorzocht. Slechts één doode vrouw werd gevonden. Later bleek, dat het hoofd wel degelijk in het huis was geweest. Hij was echter door het dak gekropen met de beenen nog binnen het huis. Later werd hij gearresteerd. Zijne beenen waren doorschoten. Bij eene omsingeling van een huis in Pedir werd ook heen en weer geloop gehoord; aangeroepen, geen antwoord. Gevuurd, wanden er af enondeizoek. Wat werd gevonden.één doode geit! Kansen van den oorlog (historisch). Wederom in Pedir rukte eene patrouille uit Keumala Eaja 's avonds 10 u. naar de heuvels ten Z. van Tong Poedéng. Deze kampong was bijna geheel verlaten, doch bekend was, dat benden zich 's nachts aldaar ophielden om tegen het aanbreken van den dag de heuvels weer in te trekken. 's Morgens 4 u. werd de tjot ten Z. van genoemde kampong bereikt. Hier werden nu twee hinderlagen uitgelegd, die ver schillende voetpaden konden observeeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 166