838 den uitersten rand gekomen zag ze, aan den anderen kant, daar waar zich de hinderlaag moest bevinden, onder een grooten boom een aantal menschen zitten op 30 M. afstand. Er werd goed gekeken en allen kwamen tot de conclusie, dat het een deel der bende moest zijn. Een salvo werd afgegeven en daarna geattakeerd, waarna bleek, dat op eigen troep was gevuurd. Niettegenstaande den korten afstand werd niemand geraakt. De comdt. van de hinderlaag, na eenigen tijd niets gezien te hebben, was doorgeloopen en had zich niet aan de opdracht gehouden. Tot overmaat van ramp werd vuur gehoord in de richting van den achtergelaten trein. Onmiddellijk werd naar het bivak gemarcheerd en bleek het, dat de vijand het bivak had beschoten doch zonder resultaat. Zoo viel het mooie plan in duigen en trachtte een ieder door den slaap den ondervonden schrik te vergeten. Minder goed liep een schieten op eigen troep af tijdens een patrouillegang op Celebes in Aug. 1907. De comdt. eener patrouille ontving bericht, dat in éen der kampongs in Mandhar zich een paar roovers ophielden. 10 u. n. m. werd uitgerukt. De kampong werd doorzocht, doch de roovers werden niet gevonden. Plotseling werden in de verte groote branden gezien, waarop de gids meedeelde, dat dit waar schijnlijk de roovers waren die, zooals toen meer gebeurde, enkele huizen in brand hadden gestoken. De gids maakte nu de veronderstelling, dat de roovers waar schijnlijk langs een zeker pad zich zouden terugtrekken. Dit pad bereikt hebbende, werd een hinderlaag uitgelegd. Een korporaal en vijf man werden zoo opgesteld, dat zij het pad konden afzien en kregen opdracht wanneer de bende dicht bij was ée'n salvo af te geven, waarna de comdt. met de rest met de klewang zou attakeeren. Het was 1.30 v. m., een beetje maan, maar bedekt terrein. Plotseling werd leven gehoord, waarop de korporaal met zijne manschappen vuur gaf. De comdt. zou net attakeeren com-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 168